Maj 172014
 

Jezioro Mono (amer. Mono Lake) położone położone jest niedaleko Parku Narodowego Yosemite, na skraju suchej Wielkiej Kotliny i koło ośnieżonych gór Sierra Nevada w Kalifornii. To starożytne solne jezioro, o powierzchni ponad 112,5 kilometrów kwadratowych, posiadające unikalny ekosystem.

W jeziorze nie żyją żadne ryby; zamiast tego znajduje się bilion solowca i linii alkalicznych . Do jeziora dopływają słodkowodne strumienie, a brzegi porośnięte są przez bujne lasy, w których rosną topole i wierzby. Wzdłuż brzegu jeziora można oglądać malownicze formacje wapienne zwane tufu, które wyglądają jak wieże wystające z powierzchni wody. Miliony ptaków wędrownych odwiedzają jezioro każdego roku.

W latach 1941-1990 na skutek działań Los Angeles Department of Water and Power (DWP) obniżyła się objętość wody w jeziorze i obniżył się poziom jego zasolenia. W 1978 roku założono Mono Lake Committee, w celu walki o ochronę jeziora i przywrócenia mu dawnego poziomu wody. Komitet liczy 16 tys. członków i prowadzi stronę internetową, na której można znaleźć bieżące informacje o wydarzeniach, stanie dróg i historii jeziora, a także dzięki kamerkom obejrzeć, co dzieje się na Mono Lake: http://www.monolake.org/today/mlcam

Mono_Lake_South_Tufa_Area_(2013)_01

Mono Lake – liczby

Głębokość

  • maks. 48,5 m
  • średnia 17,3 m

Wiek

Przynajmniej 760 000 lat, a prawdopodobnie 1-3 miliony lat. To jedno z najstarszych jezior w Ameryce.

Poziom wody

  • historyczny: 6417, czyli ok. 1955 m n.p.m.
  • obecny: 6380 stóp, czyli ok. 1944 m n.p.m.

Poziom zasolenia

81 g/l

na podst. http://www.monolake.org/

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE