Mar 072014
 

Ras Dashen (Ras Daszan, albo Ras Dejen) jest wygasłym wulkanem, najwyższym szczytem na Wyżynie Abisyńskiej i w ogóle w Etiopii.

Jego wysokość n.p.m. liczono kilka razy. Ostatecznie uznano, że Ras Dashen ma 4550 m n.p.m. według Wikipedii, a 4662 m. n. p.m. według naukowych publikacji. Tak czy inaczej, zajmuje czwarte miejsce na szczytach Afryki. Park Narodowy Gór Semien (Siemen, albo Simen), na terenie którego znajduje się wygasły wulkan, są atrakcyjną propozycją dla miłośników wędrówek i przyrody.

Wulkany były tu 75 mln lat temu, dzisiaj mamy za to bardzo ładne widoki. Góry poprzecinane są dolinami i jarami rzek Takkaze, Mayshasha i Jinbar Wetz. Na tej ostatniej można podziwiać liczne wodospady. Najwyższy liczy 500m i spada z wysokości 3200 m.  W krajobrazie zobaczymy tu tzw. amby, czyli góry o prawie pionowych zboczach i płaskich wierzchołkach, zwanych górami-świadkami, wykształconymi w procesach tektonicznych i erozyjnych. W plejstocenie region był zlodowaciały, więc są tu także, ale słabo widoczne, formy glacjalne, np. moreny. W najwyższych partiach – roślinność afroalpejska, na poziomie 3000-3500 m piętro ubogich lasów, tzw. dega, a powyżej 3500 m tylko łąki wysokogórskie. Do charakterystycznych zwierząt należą dżelady,należące do gatunków pawianów, jedynych trawożernych). Dżelady mają charakterystyczną czerwoną plamę na piersi, która oznacza gotowość do kopulacji. Można tu spotkać ginącego (niestety) wilka etiopskiego, zwanego też kaberu oraz czerwonego szakala. Endemicznym, znanym gatunkiem jest koziorożec abisyńskim (koziorożec walia). Do tutejszych zwierząt należy także leopard, złoty szakal i karakala, czyli ryś stepowy. Najwięcej jest endemicznych gatunków ptaków 0 aż 16, m. in. ibis, drozd abisyński i orłosęp brodaty (rozpiętość skrzydeł nawet do 3 m).

Źródło: Krzysztof R. Mazurski, „Park Narodowy Semien. Etiopia, Wszechświat, t. 113, nr10-12/2012).

1024px-Abuna_Yosef_Peak

Abuna Josef Peak, Eliza Richman/Wikimedia Commons

1024px-Semien_Mountains_3

Semien Mountains, Hulivili/flickr.com

1024px-Semien_Mountains_6

Semien Mountains, Hulivili/flickr.com

1024px-Semien_Mountains_8

Semien Mountains, Hulivili/flickr.com

1024px-Semien_Mountains_9

Semien Mountains, Hulivili/flickr.com

Adi_Arkay

Ondřej Žváček/Wikimedia Commons

DželadyOndřej Žváček/Wikimedia Commons

Ras_Dejen_eastwards

Ras Dejen, Florian Fell (Own work)/Wikimedia Commons

Ras_Dejen_north_east_(Kidis_Yared)

Ras Dejen, Florian Fell (Own work)/Wikimedia Commons

Walia_Ibex,_Ethiopia_(10412368774)

Walia Ibex, Rod Wadington/flickr.com

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE