Lip 132013
 

Na Wyspach nie zawsze pada, a nawet jeśli, dni wolne od pracy można spędzić w interesujący sposób, wybierając się w jedno z zaproponowanych przez nas miejsc.

1. THE CLIFTON SUSPENSION BRIDGE to symbol miasta Bristol w południowo-zachodniej Anglii. Położony w malowniczej okolicy zapewnia piękne widoki dla zwiedzających. Jego długość, od kotwicy do kotwicy wynosi 414 m, wznosi się 76 m nad lustrem wody Avon George i jest szeroki na 9,5 m. Wieżę wznoszą się 26 m nad powierzchnią mostu.

Za pieniądze pozostawione w testamencie przez bristolskiego kupca winnego, zmarłego w XVIII w., postanowiono urządzić konkurs na projekt mostu, a później sfinansować jego budowę. Pierwsze szranki projektantów odbyły się w 1829 r. Sędzia Thomas Telford, uznany inżynier wybrał wówczas swój własny projekt, odrzucając wszystkie inne. Nie spodobało się to opinii publicznej, więc rok później urządzono kolejny konkurs, który wygrał młody inżynier projektu Isambard Kingdom Brunel.

Budowa szła jednak jak po grudzie, ze względów politycznych i finansowych. Brunel zmarł przedwcześnie w 1859 r. i projekt wykonał do końca jego kolega inżynier. Most został otwarty w 1864 r. Choć został wykonany w XIX w. dla lekkich powozów, dzisiaj mogą jeździć po nim samochody, nawet powyżej 11 000 każdego dnia.

Wieże mostu zostały wykonane z lokalnego kamienia, a łańcuchy i pręty to kute żelazo. Molo stoi na czerwonym piaskowcu, a pokład mostu pierwotnie był drewniany, od 1899 r. jest pokryty asfaltem. W 1979 r. na Clifton Bridge oddano pierwszy udokumentowany skok ze spadochronu.

Most można zwiedzać za darmo z przewodnikiem we wszystkie Bank Holidays, soboty i niedziele o godz. 15:00. Nie trzeba wcześniej rezerwować miejsc. Miejsce spotkania przy kasie, na końcu mostu, gdzie czeka zwykle przewodnik w pomarańczowej kurtce.

http://www.cliftonbridge.org.uk/

Most wiszący to konstrukcja, w której pomiędzy wieżami (tzw. pylonami) rozpięte są łańcuchy lub liny. Do nich podwieszone są przęsła mostu, łączący te dwie podpory. Najdłuższy na świecie most wiszący znajduje się w południowych Chinach, nad kanionem Dehang – Aizhai Extra Large Suspension Bridge.

2. ZOO W BRISTOLU – założony w 1835 r. jest najstarszym ogrodem zoologicznym poza stolica kraju, a piątym w ogóle. Ponad 7000 zwierząt, ok. 450 gatunków. Zoo jest interaktywne – liczne atrakcje, w których można uczestniczyć, wzbogacają spacer wśród zwierząt.

http://www.bristolzoo.org.uk/

3. CHEDDAR GORGE w południowo-zachodniej Anglii (A38 z Bristolu) to w skrócie: wąwóz, jaskinie, sery i piękne widoki. Warto wstąpić do fabryki serów (Cheddar Rural Village i Cheddar Gorge Cheese) i zobaczyć, jak powstają pyszne cheddary. Sery można zakupić też w pobliskim sklepie. Niektórzy będą chcieli wejść do jaskiń, ale tych bardziej wymagających może trochę razić ich komercyjność. Interesujący jest fakt, że w 1903 r. znaleziono tu szkielet człowieka z Cheddar, liczący ok. 9 tys. lat. Na pewno każdego zadowolą widoki na najdłuższy, 5-kilometrowy w Anglii wąwóz.

http://www.cheddargorge.co.uk/

4. WODOSPADY BRECON w Parku Narodowym Brecon Beacons. Idąc szlakiem po płaskich, trawiastych walijskich polach, wchodzimy w rzadki las, potem lekko na dół i.. już. Jesteśmy nad stromym wąwozem, w dole szumi malowniczy wodospad. Idziemy lesistą ścieżką w lewo. Po prawej huczy woda. W niektórych miejscach można zejść niżej, przejść pod wodospadem, poczuć chłód spadających kropel i orzeźwiającą bryzę na twarzy. Jeśli jest mokro, trzeba uważać, żeby nie poślizgnąć się na kamieniach. I można tak wędrować, podziwiać, robić zdjęcia i odpoczywać. To są właśnie wodospady Brecon.

5. WELSH HAWKING CENTRE. Hej, hej, hej, sokoły… – chciałoby się zanucić, kiedy przekracza się bramy tego uroczego zakątku, w którym można z bliska zobaczyć szybujące drapieżne ptaki, a nawet potrzymać je na ręku i nakarmić.

http://www.welsh-hawking.co.uk/

6. MARINA W SWANSEA – przejść się niespiesznie po szerokiej plaży, zobaczyć bezkresną taflę falującej wody, poczuć klimat nadmorskiej mariny przy zachodzącym słońcu – to tylko jedna z opcji, jak spędzić weekend w Swansea.

7. SWANSEA BAY zatoki wyglądają pięknie przy słonecznej pogodzie, ale swój urok mają też w deszczowe dni, jakich przecież na Wyspach nie brakuje. Woda rozbijająca się o klify, wpadająca do malowniczych zatok nie wzbudza przerażenia, ale zapiera dech w piersiach – jak pięknie może być nawet w pochmurny dzień!

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Czekaj

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE