Polska na urlop: gdzie warto się wybrać?

Jak spędzić niezapomniane wakacje? Błędem jest zakładanie, że udany urlop to wielkie wydatki związane z podróżami po odległych zakątkach świata. Wspaniałą przygodą mogą się przecież okazać wakacje krajowe. Polska to kraj różnorodny, niezwykle ciekawy,zatem na jego terenie każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Gdzie warto się wybrać? Oto kilka ofert dla tych, którzy w czasie najbliższych wakacji chcą pozostać na terenie kraju i lepiej poznać jego najpiękniejsze zakątki.
Wakacje w Polsce to idealne rozwiązanie dla tych osób, które stawiają na aktywny wypoczynek. Nie brak u nas terenów górskich, a gęsta sieć szlaków pieszych jest najlepszą zachętą do wędrowania po ich trenie. Gdzie warto się wybrać? Piękne połoniny, drewniane cerkwie i opuszczone wsie – oto skarby, jakimi kuszą Bieszczady. Dzikim charakterem oraz cennymi pamiątkami po Łemkach przyciąga Beskid Niski, natomiast dobrze rozwiniętą infrastrukturą kuszą Beskidy: Śląski, Żywiecki oraz Mały. Nie brak na ich terenie modnych ośrodków turystycznych, takich jak Milówka, Węgierska Górka, Ustroń oraz Wisła. Moc atrakcji czeka też w Karkonoszach, a w szczególności w rejonie Szklarskiej Poręby oraz Karpacza. W tych miejscowościach nie brakuje atrakcji, przy czym dla większości osób są one najlepszymi punktami wypadowymi na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Dla tych, którzy preferują wyższe góry, idealnym miejscem na wakacje w kraju będzie Zakopane oraz okoliczne miejscowości. Można się z nich wybrać na wędrówkę po Tatrach – potężnych górach, kuszących nie tylko Giewontem i Morskim Okiem, ale też wspaniałą Doliną Pięciu Stawów Polskich czy malowniczą Dolinkę za Mnichem wraz z Wrotami Chałubińskiego.
Jakie są alternatywy dla górskich wędrówek? Ciekawymi sposobami na krajowe wakacje mogą się okazać wycieczki po szlakach tematycznych. Zachwyca Szlak Zamków Krzyżackich, z kolei na terenie Dolnego Śląska hitem stał się Szlak Zamków Piastowskich. Dla miłośników historii idealnym kierunkiem na urlop stać się może Wielkopolska i prowadzący przez jej tereny Szlak Piastowski, z kolei dla miłośników morza wyjątkową przygodą stać się może wycieczka Szlakiem Latarni Morskich. Oczarować może też Górny Śląsk, którego najpiękniejsze oblicze można poznać podczas podróży Szlakiem Zabytków Techniki. Dla aktywnych osób, interesujących się dodatkowo historią, ciekawym doświadczeniem będzie wyprawa Szlakiem Orlich Gniazd. Czekają na nim wapienne ostańce oraz potężne zamki, wznoszone w okresie średniowiecza na pograniczu Śląska i Małopolski. Ojców, Pieskowa Skała, Tenczyn oraz Ogrodzieniec- oto najważniejsze punkty, które warto uwzględnić w programie wycieczki po tej części kraju. Dodatkową ciekawostką będą tu jaskinie, takie jak Wierzchowska Górna czy Jaskinia Ciemna w Ojcowie. Największa popularnością cieszą się jednak inne obiekty: Jaskinia Nietoperzowa (znana z filmu “Ogniem i Mieczem”) oraz Grota Łokietka, będąca jedną z najważniejszych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego.
Wakacje krajowe można też spędzić nad wodą. Miłośników sportów wodnych zachwycą Mazury, mogące się też pochwalić cennymi zabytkami. Krzyżackie zamki, pamiątki z czasów II wojny światowej – oto powody, dla których warto tu zajrzeć. Dla kajakarzy rajem są spływy Czarną Hańczą – jedną z najpiękniejszych rzek w naszym kraju. Kuszą też nadmorskie plaże oraz letniska, dzięki którym można spędzić niezapomniane wakacje nad Bałtykiem. Hel przyciąga słynnym Fokarium, Władysławowo – modnymi kąpieliskami oraz słynną Hallerówką. W rejonie Wolina można ujrzeć wiele przyrodniczych skarbów, a dodatkowo spotkać się z Wikingami. Takie wakacje mogą się okazać rewelacyjną przygodą, która na długo zapisze się w pamięci każdego turysty.
Polska to wyjątkowo ciekawy kraj dla tych, którzy chcą spędzić niezapomniane wczasy. Możliwości wypoczynku są tu nieograniczone. Górskie szczyty i nadbałtyckie plaże, jaskinie oraz potężne zamczyska – wszystko to czeka na tych turystów, którzy marzą o wypoczynku w pięknym otoczeniu i wśród wyjątkowych zabytków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here