Lip 302013
 

Tafla wody iskrzy się w słońcu, falując w rytm wiatru. Z przystani w rejs wyrusza mały jacht, na pokładzie najmłodszy załogant ma kilka lat, a na sobie duży, pomarańczowy kapok. Gdzieś obok przepływa leniwie rower wodny. Słychać plusk kąpiących się w wodzie wczasowiczów. Ktoś gra w piłkę. Mazury? Nie, to Pojezierze Leszczyńskie!

Jezioro Dominickie to jedno z największych jezior znajdujących się w Przemęckim Parku Krajobrazowym w województwie wielkopolskim. Na terenie rezerwatu można naliczyć 24 akweny wodne, posiadające unikalną florę i faunę. To dlatego w 1991 roki stworzono Przemęcki Park Krajobrazowy – żeby chronić przyrodę Pojezierza Leszczyńskiego.

 Dbając o naturę, dbamy także o siebie. Dzisiaj nad Jeziorem Dominickim wypoczywa wielu turystów, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas. W 2011 roku jezioro otrzymało I klasę czystości i jest corocznie sprzątane na wiosnę.

 250px-Pojezierze_LeszczyńskieDo wykorzystania mamy ok. 344 ha powierzchni wody. Dobrze czują się tu miłośnicy żeglowania. Można tu spotkać wędkarzy, kajakarzy (przyciąga ich Szlak Konwaliowy), rowerzystów i jeźdźców konnych. Na mniej wymagających czekają rowery i tramwaje wodne.

 Siłą Jeziora Dominickiego jest naturalne piękno nieodkrytych jeszcze terenów Pojezierza Leszczyńskiego. To prawdziwa „perełka” nie tylko dla mieszkańców województw dolnośląskiego i wielkopolskiego, ale także tych z bardziej odległych terenów Polski. Choć do kurortu z prawdziwego zdarzenia jeszcze trochę tutaj brakuje, to zaplecze noclegowe, które jest teraz, również spełnia swoje warunki. Odstraszać mogą jedynie śmieci pozostawione przez pseudoturystów, jednak jest ich niewiele i tylko w miejscach poza ośrodkami wczasowymi.

 Nocleg

Teren wokół jeziora jest podzielony między prywatnych właścicieli. Można zauważyć pewną niekonsekwencję w zabudowie. Do dyspozycji pozostają liczne kwatery prywatne, campingi i jadłodajnie. Miejsce na namiot w lesie i własną łódkę również powinno się znaleźć z łatwością.

 Dojazd

Do najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych należą Boszkowo-Letnisko i Dominice. Do pierwszej miejscowości dojedziemy łatwo podążając za drogowskazami, które widoczne są na drodze Poznań-Wrocław, E261 (w kierunku Trzebnicy, Rawicza i Leszna jadąc z Wrocławia oraz na Kościan jadąc od strony Poznania). W GPS wyszukaj miejscowość Boszkowo (Włoszakowice).

 Atrakcje

Każdy znajdzie coś dla siebie. Dla rodzin z dziećmi liczne atrakcje w postaci gier i kul na wodzie, na wczasowiczów „stacjonarnych” czekają plaże, a dla aktywnych jachty, kajaki i rowery. Lubiący hałas odnajdą się w centrum, wśród straganów, smażalni ryb i restauracji, doceniający ciszę – znajdą ją w lesie, tuż nad brzegiem jeziora.

Niedługo zajdzie słońce, oświetlając ciepłym pomarańczem przycumowane w szuwarach łódki. Niebo rozświetli się na chwilę, chmury stworzą fascynujące wzory. Dzień dobiegnie końca nad Jeziorem Dominickim.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Czekaj

Mapka: Wikipedia.org

 

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE