Mar 162017
 
Pavel Trojan

W ramach wiosennej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Podróżników – 17 Południk, która odbędzie się w dniach 24-26.03.2017 r. w Kudowie – Zdroju, zostanie otwarty konsulat Wolnej Republiki Žižkov.

Jednym z gości festiwalu będzie Czech Pavel Trojan – licencjonowany przewodnik turystyczny, autor książek, były ekspert programowy w Instytucie Polskim w Pradze oraz współpracownik Polskiej Organizacji Turystycznej w Republice Czeskiej. Pavel jest lokalnym patriotą praskiej dzielnicy Žižkov, z której pochodzi kilka generacji jego przodków i gdzie, w kamienicy swojego dziadka, prowadzi piwną kawiarnię Republika Žižkov. Na wyjątkowość tego miejsca, jak mówi Pavel Trojan, wpływał jego duch. Miasto, a potem dzielnica Pragi zamieszkana była niemal bez wyjątku przez Czechów, co wyróżniało ją na tle czesko-niemiecko-żydowskiej stolicy. Do niewielkich mieszkań žižkovian w kamienicach czynszowych prowadziły wspólne, długie galerie, co zbudowało silną, sąsiedzką wspólnotę. Etos małej ojczyzny jest tu wciąż bardzo żywy. Niezapomniane wśród mieszkańców dzielnicy pozostają także losy dobrego wojaka Szwejka, napisane właśnie tutaj, w 1920 roku, w mieszkaniu Františka Sauera, członka miejscowej bohemy. Kreator wojennego szlaku Szwejka, światowej sławy pisarz Jaroslav Hašek, długo przed I wojną światową wytyczał własny szlak – žižkovskich knajp. W nich to, jako nieugięty anarchista i człowiek wielu wątpliwych zawodów, stworzył wraz z kompanami Wolną Republikę Žižkov. Wyimaginowane państwo zasiedlił rebeliantami, łotrami i intelektualistami o pustych kieszeniach.

W ramach festiwalu Pavel Trojan wygłosi prelekcje o Žižkovie – nieznanej twarzy stolicy naszych czeskich sąsiadów – zwyczajnej, a jednak bardzo nietypowej dzielnicy Pragi. Opowie także o stosunkach panujących pomiędzy Czechami i Polakami oraz różnicach w mentalności, marzeniach czy też stylu życia, które od 20 lat obserwuje ten praski polonista.

Konsulat w Kudowie-Zdroju

Pavel, jako prezydent Wolnej Republiki Žižkov (taką nieformalną funkcję pełni od 2016 r.) otwiera kolejne konsulaty tego samozwańczego „państewka”, które oczywiście mają jedynie wymiar promocyjny. Następny, czwarty już w Polsce, powstanie w Kudowie-Zdroju, właśnie podczas Festiwalu 17 Południk. Obowiązki konsula, którego zadaniem będzie publiczne adorowanie i sławienie Žižkova, obejmie, znany kudowski aktywista, a jednocześnie wielki czechofil – Wojtek Heliński. Uroczyste nadanie tytułu konsula odbędzie się w dniu 24.03.2017 r. o godz.21.00 w Teatrze Zdrojowym, a ceremonia otwarcia konsulatu z udziałem Prezydenta WRŽ, władz samorządowych Kudowy Zdroju oraz zaproszonych gości: radnych, posłów, senatorów z Polski oraz Republiki Czeskiej, będzie miało miejsce o godz. 22.00 w Parku-Zdrojowym w Klubie Etcetera.

Więcej na stronie www.17poludnik.pl

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE