Lis 122013
 
Roald Amundsen zdobywca bieguna południowego

Z koców, które otrzymał od służby zaopatrującej norweskie wojsko, Roald Amundsen, pierwszy zdobywca Bieguna Południowego, zrobił ubrania dla siebie i całej ekipy.

Kiedy w 1910 r. Amundsen przygotowywał wyprawę na południowy „wierzchołek” naszej planety, nie było profesjonalnych firm produkujących ubrania na ekstremalne warunki pogodowe. Korzystano najczęściej z naturalnych foczych i reniferowych futer, czy wełnianej bielizny (Amundsen osobiście pilnował jej produkcji, żeby mieć pewność co do jakości towaru). Jako kierownik wyprawy norweski zdobywca czuł się odpowiedzialny za dostarczenie swojej ekipie właściwych strojów polarnych.

200 wełnianych koców, jakie otrzymał od wojska, było nijakiego koloru i  sędziwego wieku (AmundsenRoald Amundsen dociera do Bieguna Południowego
 był przekonany, że pamiętają one czasy wojny północnej z początku XVIII w.), ale za to były ciepłe i trwałe. Postanowił, że przerobi je na ubiory dla siebie i całej załogi. Najpierw je przefarbował na bardziej wdzięczny, niebieski kolor, a potem szukał osoby, która podjęłaby się uszycia ciepłej odzieży. Pierwszy krawiec, który przez przypadek zobaczył, skąd pochodzą koce (Amundsen zapomniał schować jednego, którego nie przefarbował), przestraszył się i uciekł. W końcu Amundsenowi udało się znaleźć innego krawca i uszył ubrania. Mógł dalej przygotowywać się do swojej wyprawy.

Zdjęcia: 1. Roald Amundsen – Wikipedia, 2. Amundsen na Biegunie Północnym – http://gvammen.net

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE