Wrz 232013
 

W miłej i kameralnej atmosferze w  dn. 20-22 września br. odbył się I Festiwal Podróżniczy „SlajdoMania” w Szczebrzeszynie.

 Podróżnicy zabrali nas w najróżniejsze zakątki świata: byliśmy i w Afryce, i w Azji, i w Ameryce Południowej. Tańczyliśmy wśród piratów i płynęliśmy szeptem amazońskiego potoku. Przygód było co nie miara 🙂

 Dominik Szmajda zabrał nas do Afryki. Jechaliśmy na rowerze, odwiedzaliśmy różnorodne plemiona i nocowaliśmy pod rozłożystymi baobabami. Z gorącej, pustynnej Afryki przenieśliśmy się na… równie ciepłą tundrę, gdzie towarzyszyliśmy Dominikowi w  jego trzytygodniowej eskapadzie po bezdrożach. Przeprawialiśmy się przez rwące rzeki, razem z Nieńcami umawialiśmy się na cięcie pantów…

 – Lubię różnorodność. W podróży pociągają mnie wielkie przestrzenie, na których mogę poczuć wolność, ale nie tylko. Nie szukam w  podróży samotności. Nie jestem typem samotnika, wręcz przeciwnie – mówił Dominik  po pokazie. Niedługo na Fabryce ukaże się wywiad z Dominikiem, w którym opowie on o najbliższych planach i spotkaniach.

 Jarosław Herbert i Maciej Śliż opowiedzieli nam o swoim interesującym projekcie „Korona Europy”. Celem jest wejście na najwyższe szczyty państw europejskich. Ekipa zdobyła już ok. 30 szczytów, w tym m. in. norweski Galdhopinggen (2469 m n.p.m.), niemiecki Zugspitze (2963 m n.p.m.), rosyjski Elbrus (5642 m n.p.m.). W kolekcji są także góry bałkańskie (m.in. Serbia – Midor 2168 m n.p.m.; Kosovo – Deravica 2656 m n.p.m.). Przedsięwzięcie wymagało niekiedy trudnych wejść zimowych na pagórki w  krajach z gór nieslynących… Np. na Górę Auksztocką na Litwie (293 m n.p.m.) czy Gaizinkalns na Łotwie (312 m n.p.m.). Trudność sprawiało ustalenie, gdzie dokładnie znajduje się szczyt…

 W  czasie festiwalu można było zakupić książki uczestników, jak również zaopatrzyć się w  przewodniki po całym świecie i pięknym Roztoczu, o co zadbała Księgarnia Chrząszcz. Organizatorem imprezy był Zamojski Klub Podróżników „Śródziemie” i restauracja „Klemens”. Honorowymi patronami wydarzenia byli pan Krzysztof Hetman, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz pan Henryk Matej, Starosta Powiatu Zamojskiego.

Festiwal, który zorganizowaliśmy był pierwszym tego typu przedsięwzięciem, zarówno w Szczebrzeszynie, jak również powiecie Zamojskim i całym regionie. Inicjatywa ta jest następstwem comiesięcznych slajdowisk, jakie klub urządza już od półtora roku. Podstawowym celem festiwalu było stworzenie wspólnej przestrzeni dla podróżników oraz ludzi zainteresowanych szeroko pojętym podróżowaniem. Pokazując piękno tego świata, różnorodność kultur i ludzi staramy się zachęcić do odkrywania nowych lub pogłębiania już istniejących pasji. A taką pasją z pewnością jest podróżowanie -mówi Andrzej Bulak z Zamojskiego klubu podróżników „Śródziemie”.

– Dzięki naszej inicjatywie lokalni mieszkańcy oraz wszyscy zainteresowani mogli nie tylko obejrzeć zdjęcia i wysłuchać relacji, ale również spotkać się na żywo, porozmawiać, nawiązać nowe kontakty, a być może nawet uczynić ten pierwszy krok w celu realizacji swoich wymarzonych podróży. Prelegenci dzieląc się swoimi doświadczeniami w formie świetnie przygotowanych prezentacji pokazali, jak wielką radość można czerpać z podróżowania i jak wielki wpływ może to mieć na nasze życie.

 W trakcie festiwalu, restaurację odwiedziło wiele osób w różnym wieku i z różnych środowisk, ale wszystkich łączyła chęć doświadczenia czegoś innego, choćby poprzez relacje innych osób. Przybyli chcieli poznać podróżników, wysłuchać ich historii i dzięki nim poznać nowe miejsca, kultury, tradycje, doświadczyć tego, co niekiedy jest bardzo odległe, a w tych dniach znalazło się bardzo blisko, bo wystarczyło przyjechać do Szczebrzeszyna.

 I Festiwal Podróżniczy „SlajdoMania” uświetnił swoją obecnością Pan Henryk Matej Starosta Powiatu Zamojskiego, który przybył na inaugurację i wykazał się dużym zainteresowaniem dla naszej inicjatywy. Podczas festiwalu obecne były również media oraz instytucje współpracujące, którzy poprzez swoje uczestnictwo potwierdziły potrzebę inicjowania tego typu wydarzeń.

 Podczas festiwalu zostało zaprezentowanych 10 slajdowisk i każde z nich stanowiło ogromną dawkę wiedzy z przedstawianego tematu oraz pokazywało sens wyruszania „w drogę“. W trakcie jednego ze slajdowisk („Byle dalej- do serca Azji”) połączyliśmy się na żywo z autorami tegoż slajdowiska, Martą Owczarek i Bartkiem Skowrońskim, którzy obecnie przebywają w Tadżykistanie a którzy opowiedzieli o swojej obecnej podróży, o planach na przyszłość oraz odpowiadali na wszystkie pytania jakie zadała im publiczność zgromadzona podczas pokazu.

Został również wyemitowany film podróżniczy pt. „Przez śniegi Zielonego Lądu”, który przedstawiał wyprawę na Grenlandię w 2008 Grupy Ekspedycyjnej „Wazari Team”, przedstawiciel tej grupy, Grzegorz Gontarz był obecny podczas projekcji.

 Dużym zainteresowaniem cieszyły się Targi Książki Podróżniczej (na których książki były sprzedawane niekiedy przez samych autorów/podróżników oraz przez Księgarnię „Chrzaszcz” ze Szczebrzeszyna) oraz wystawa „Maski Całego Świata”(zbiór w skład którego weszło 20 masek pochodzących z prywatnego zbioru Marka Marcoli). Wszystkie slajdowiska były bacznie obserwowane przez Kapitułę SlajdoManii, w składzie przewodniczący Ryszard Majewski oraz członkowie Anna Bzdek-Kołakowska oraz Lesław Flaga, która na koniec wybrała Najlepsze/Najciekawsze slajdowisko. Kryteria, jakie Kapituła brała pod uwagę przy wyborze Najlepszego/ Najciekawszego slajdowiska to: komunikatywność i plastyczność przekazu, zawarte informacje (kultury, terenu ), prezentacja multimedialna oraz „egzotyczność”.

 Kapituła większością głosów zadecydowała, iż Najlepsze/ Najciekawsze slajdowisko, to slajdowisko Stefana Czernieckiego pt: „Śladem szeptu amazońskiego potoku”. Stefan Czerniecki otrzymuje nagrodę w postaci obrazu olejnego przedstawiającego „Chrząszcza”.

 SlajdoMania były to trzy dni niesamowitych historii, trzy dni gdzie mogliśmy znaleźć się w najodleglejszych zakątkach świata, gdzie mogliśmy poznać niesamowitych ludzi, ludzi którzy swymi czynami pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych, że chcieć to znaczy móc, że świat jest tak piekny, że nie można pozostawać w miejscu. Bo wszystko się rozwija, wszystko ewoluuje i tak jak powiedział jeden z podróżników: „Nie można stać w miejscu, nie podróżować i nic nie robić, bo kto się nie rozwija, ten się zwija” i to jest cała prawda.

Festiwal był inauguracją nowego cyklu slajdowisk podróżniczych, które już od października będą odbywały się w comiesięcznych przerwach( ostatni piątek miesiąca). A najbliższe to:

25.10.2013, godz. 19:00 Jacek Podkościelny ” Kanada – nie tylko pachnaca żywicą!!”

29.11.2013, godz. 19:00 Ryszard Pawłowski „Człowiek gór”

27.12.2013, godz. 19:00 Marek Marcola ”Kenia i Tanzania – po obu stronach Kilimandżaro”

 

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE