Nie rezygnuj z wakacji

Żyjemy w ciągłym pośpiechu, próbując pogodzić życie zawodowe z rodzinnymi obowiązkami. Na odpoczynek i zregenerowanie sił fizycznych i psychicznych w ciągu roku przeznaczamy ciągle zbyt mało czasu. Pocieszamy się, że przecież jak będziemy na urlopie, będzie pora na zaczerpnięcie oddechu. A kiedy wreszcie mamy wolne od pracy, nie wszyscy decydują się na wyjazd. Niestety, przecież pozostając w domu ciągle znajdziemy coś do zrobienia – malowanie pokoju, remont łazienki, sprzątanie piwnicy. Zmienia się tylko rodzaj pracy. Co nas ogranicza? Wielu powie pewnie, ze koszty.Tymczasem tanie wakacje w Polsce naprawdę są możliwe.
Wystarczy odpowiednio podejść do tematu. Zacznijmy od wyboru miejsca. Kochamy góry i marzymy o wędrówkach pięknymi szlakami? Wiele atrakcyjnych miejscowości ma pola namiotowe. W Krościenku nad Dunajcem rozstawimy namiot nad samym brzegiem Dunajca, a sama miejscowość jest świetną bazą wypadową na szlaki Beskidu Sądeckiego, Gorców i oczywiście Pienin. Wprawdzie chcąc wejść na Sokolicę i Trzy Korony musimy uiścić opłatę w puncie Pienińskiego Parku Narodowego, ale większość szlaków przejdziemy nieodpłatnie. Jeśli pragniemy mieszkać w bardziej cywilizowanych warunkach, znalezienie niedrogiej kwatery zajmie nam trochę czasu, ale nie jest niemożliwe. Ceny pokoi w Krynicy Górskiej czy coraz piękniejszej Muszynie mogą rzeczywiście czasami przyprawić o zawrót głowy. Inaczej jest już w pobliskim Szczawniku, u stóp Pustej Wielkiej. Cichutka miejscowość ma świetne połączenie autobusowe z Muszyną i Krynicą, a tu łatwiej znajdziemy tani nocleg.
Jeśli niska cena kwatery jest dla nas bardzo istotna, zrewidujmy trochę nasze oczekiwania. Czy naprawdę musimy mieć w pokoju telewizor? Przecież to idealny czas, by zmienić na parę dni nawyki i pobyć bardziej ze sobą. Sposobem na spędzenie wieczoru czy ewentualną złą pogodę może być zabranie ze sobą fajnej gry planszowej. Również pokój z własną łazienką nie jest konieczny, by swobodnie się czuć. Nawet w szczycie sezonu zamieszkanie w warunkach, gdzie łazienka przypada na 2-3 pokoje nie musi być jakąś istotną niewygodą. Przecież to czas odpoczynku, każdy wstaje o wygodnej dla siebie porze i wspólna łazienka nie musi być powodem do odczucia dyskomfortu.
Zwróćmy tez uwagę, że cena miejsca w pokoju czteroosobowym czy nawet pięcioosobowym jest niższa, niż w dwuosobowym. Dla większej ilości osób tez łatwiej wynegocjować zniżkę z właścicielami pensjonatu. Jeżeli więc wybieramy się z dziećmi i zależy nam na ograniczeniu kosztów noclegu, rozważmy możliwość zamieszkania w jednym pokoju lub apartamencie. Nazwa tego drugiego bywa myląca i nie musi od razu oznaczać luksusów, ale mogą to być dwa pokoje ze wspólną łazienką i aneksem kuchennym.
Atrakcyjnym finansowo rozwiązaniem jest wynajęcie domku dla większej grupy, nawet do ośmiu osób. Żeby jednak wyjazd dał nam prawdziwą radość i wypoczynek, a nie ciągłe konflikty, nie mogą to być osoby przypadkowe. Kluczowy będzie w tym wypadku dobór odpowiedniej ekipy.
Przy szukaniu taniej kwatery zadbajmy, by w pensjonacie była udostępniona kuchnia ze stosownym sprzętem. Przygotowywanie śniadań i ewentualnych kolacji we własnym zakresie pozwoli na kolejne obniżenie kosztów wyjazdu.
Kolejną istotną sprawą jest kwestia transportu. Przy wyjeździe całej pięcioosobowej rodziny wyjazd własnym samochodem jest bezsprzecznie najlepszą opcją. Ale kiedy jadą dwie lub trzy osoby, dużo tańszym rozwiązaniem będzie wybranie zbiorowego przewoźnika. Z dużym wyprzedzeniem czasowym możemy kupić bilety w bardzo atrakcyjnych cenach, a odpadną nam też koszty płatnych parkingów. Wprawdzie na miejscu własny pojazd ułatwia planowanie dnia, ale w miejscowościach turystycznych nie powinniśmy mieć problemu z dojazdem do interesujących nas miejsc.
Jeśli posiadamy Kartę Dużej Rodziny, sprawdźmy, jakie zniżki nam przysługują. To pozwoli na kolejne oszczędności.
Każdy wyjazd dobrze zaplanowany pozwoli nam odpocząć znacznie lepiej, niż w domu. Nie musi też oznaczać wielkich wydatków. Wspomnienia będą za to bezcenne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here