Sie 202013
 

Między Wrocławiem a Zgorzelcem odkryjemy piękne tereny województwa dolnośląskiego np., leżący wśród lasów Bolesławiec, miasto Dolnego Śląska z ładną starówką, zabytkami i terenami rekreacyjnymi.

Bolesławiec został ufundowany i założony przez Bolesława I Wysokiego w XII w. Jego nazwa oznacza: „bardzo sławny”. O historii możemy jednak poczytać w przewodnikach, ja zapraszam na spacer po starówce obecnego Bolesławca.

Wokół rynku stoją dumne, kolorowe kamieniczki ze stylowymi napisami: „Szkło” lub„Ceramika”. W lecie można przysiąść na ławce, w cieniu niskich drzewek i wśród klombów barwnych kwiatów, zjeść lody lub napić się kawy, patrząc na barokowy ratusz na środku placu. Na jego dachu dumnie powiewa bolesławiecka flaga. W obecnym roku ratusz jest odrestaurowywany. Atrakcją dla dzieci (dużych i małych) jest bolesławiecka fontanna (naprzeciw Sanktuarium Maryjnego), postawiona w miejsce dawnej, pierwszej fontanny w Bolesławcu.

Rynek nie jest duży i spacer po nim nie powinien zająć nam dłużej niż pół godziny. Kamiennymi schodami dotrzemy do Sanktuarium Maryjnego, kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja. Świątynia pochodzi z XIII w., zbudowana została na miejscu wcześniejszego kościoła pw. św. Doroty. Jest to ważny ośrodek katolicki w mieście, wpisany na stałe w historię i kulturę bolesławiecką.

Najstarszym kościołem w Bolesławcu jest kościół Matki Bożej Różańcowej przy ul. Ptasiej 5.

Wychodząc z kościoła i kierując się do głównej drogi, zobaczymy most na rzeką Bóbr. Jeśli na rondzie za mostem skręcimy w prawo w wąską uliczkę, całkiem niedaleko znajdziemy przytulny, zielony zakątek, w którym można wypocząć nad wodą oraz urządzić grilla lub ognisko (samochód warto zostawić na parkingu koło kościoła, albo dojazd od ulicy Rajskiej).

 Jeśli jednak chcemy się wykąpać, czekają na nas odkryte baseny po drugiej stronie rzeki, przy ul. Zgorzeleckiej 52.

Wieczorem koniecznie udajmy się na Wiadukt Kolejowy nad Bobrem. Oświetlony, na tle nocnego nieba robi niesamowite wrażenie.

Bolesławiec słynie z ceramiki, czego ślady można zobaczyć w mieście i na ulicach: wielkie, ozdobnie malowane dzbany stoją nawet na rondach. Wyroby ceramiczne ładnie prezentują na stole, są praktyczne i trwałe.

W GPS należy wpisać Bolesławiec Śląski, kod 59-700.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Czekaj

 

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE