Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Istnieje wiele czynników, które wpłynęły na upadek Imperium Rzymskiego – w tym polityczne kryzysy, ekonomiczne problemy oraz inwazje barbarzyńców z północy. Warto jednak podkreślić, że upadek imperium był procesem długotrwałym i skomplikowanym oraz że istniało wiele przyczyn tego wydarzenia.
Wandalowie
Imperium Rzymskie, które przez wieki było najsilniejszą i najpotężniejszą cywilizacją na świecie, upadło pod koniec V wieku. Przyczyny tego upadku były wielorakie: wewnętrzne problemy polityczne, korupcja i brak skutecznych przywódców oraz ciągłe ataki barbarzyńskich plemion.
Wśród tych plemion znajdowali się Wandalowie – grupa germańska pochodzenia wschodnio-germańskiego. Ich migracja z terenów dzisiejszej Skandynawii rozpoczęła się już w III wieku naszej ery, a ich ostateczny cel był Półwysep Iberyjski.
Jednakże około 409 roku nasi przodkowie opuścili swoje ziemie nad Bałtykiem i ruszyli ku zachodowi Europy. Na swojej drodze spustoszyli między innymi Francję oraz Hiszpanię do momentu osiedlenia na ziemiach Afryki Północnej – gdzie założyli własne państwo – Wandalskie Królestwo (429–534).
Z punktu widzenia biznesowego można powiedzieć że Wandalowie prowadzi obecnie nieistniejący model gospodarki społecznościowej polegającej głównie na rabunkowych wyprawach łupieżczych organizowanych co jakiś czas lub nawet regularnie dla pozyskania nowych ludzkich „zasobów”. Była to wojna z celami ekonomicznymi, a nie politycznymi.
Wandalowie byli znani ze swojego okrucieństwa i skłonności do grabieży. Jednakże oprócz tego, że byli uzbrojeni po zęby i dobrze wyszkoleni wojskowo – co czyniło ich groźnym przeciwnikiem na polu bitwy – mogli poszczycić się także rozwiniętą kulturą materialną oraz zaawansowanym rzemiosłem artystycznym. Ich monety są dziś bardzo cenione przez numizmatyków.
Jednak największym osiągnięciem Wandalów było podbicie Rzymskiej prowincji Afryki Północnej (obecnie Tunezja). Podczas trwającej siedmioletniej kampanii zdobyto liczne miasta m.in Hippona Regius (dzisiejsza Annaba), Kartaginę czy Kussarayya (Qusairia).
Po zajęciu prowincji Vandalowie wprowadzili wiele zmian administracyjnych: m.in usuneli dotychczasowych rzymskich namiestnikow mając nadzieję utworzenia własnego królestwa opartego na feudalizmie.
Niestety dla nich Rzymianom udało się odrobić straty militarno-terytorialne już w 533 roku pod dowództwem Belizariusza. Zajeciu stolicy Wandalskiego Królestwa Karthagi sprzyjały walka frakcyjna pomiędzy miastami, które Vandalowie podbili w Afryce Północnej.
Belizariusz po zdobyciu Kartaginy skoncentrował się na likwidacji pozostałości Wandalskiego Królestwa. Część Wandalów schroniła się u Maurów – tzw. Berberyjczyków zamieszkujących pustynne tereny dzisiejszej Sahary i Maroka, jednak większość została zabita lub zmuszona do opuszczenia kraju.
W sumie rządy Wandali nad Rzymianami trwały 105 lat – od 429 roku n.e aż do ich klęski w starciu z Belizariusem w 534 roku n.e.. Ich wpływ na historię jest niezaprzeczalny ze względu na liczne innowacje kulturowe jakie przysporzyli swoim poddanym oraz fakt że byli jednym z nielicznych barbarzyńskich ludów którzy opanowali części Imperium Romanum bezpośrednio przed upadkiem tego państwa.
Dlaczego więc mimo tak wielkich osiągnięć Wandalowie okazali się słabsi niż imperium rzymskie? Być może brakowało im właśnie politycznego systemu który utrzymywalby stabilność państwową dłużej niż kilka pokoleń czy też wyrafinowanej administracji która umożliwiłaby efektywną kontrolę prowincji przez stołeczny rejon cesarstwa… ale to już temat dla kolejnego artykułu.
Wezwanie do działania: Sprawdź, kto pokonał Imperium Rzymskie na stronie https://www.pracorama.pl/.
Link tagu HTML: Przejdź do Pracoramy