Kwi 032017
 
Lawina błotna w Kolumbii - Mocoa

Potężna lawina błotna zeszła w kolumbijskim mieście Mocoa zabijając 254 osoby w tym 43 dzieci. Ponad 200 osób jest rannych i jak powiedział prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos liczby te mogą się zwiększyć. W ciągu jednej nocy w rejonie miasta Mocoa spadło więcej deszczu niż w przeciągu kilku miesięcy.Władze Kolumbii ogłosiły nadzwyczajne przyśpieszenie prac pomocowych. Rośnie zagrożenie epidemią. Miasto jest pozbawione bieżącej wody oraz prądu. Nikt nie był przygotowany na taką tragedię.

Wody wyszły z brzegów

Lawina błotna zalała miasto po tym jak wody przełamały brzegi rzek Sangoyaco, Mocoa (miasto i rzeka o tej samej nazwie przyp. redakcji) i Mulato. Ilość opadów deszczu jaka spadła w tym regionie przerosła oczekiwania wszystkich. Woda wraz z błotem przedarły się do miasta niszcząc domostwa, miała 4 metry wysokości.

Mocoa w Kolumbii. Mapa lawin błotnych 

Tragedia nadal trwa

W tej chwili trwa akcja ratownicza, w miejscach gdzie to możliwe trwa usuwanie skutków powodzi. W rejon katastrofy dowożona jest woda pitna. W dalszym ciągu istnieje niebezpieczeństwo kolejnych lawin i kolejnych powodzi.

Kolumbia, miasto Mocoa po powodzi

Wybrzeże Pacyfiku Ameryki Południowej

Powodzie, lawiny błotne nękają całe zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej. Cierpią takie państwa jak Peru, Chile i Ekwador. El Nino, który od paru miesięcy daje się we znaki nie zamierza przestać. Ostrzega się podróżników i turystów, że przebywanie w tym rejonie wiąże się z dużym ryzykiem utraty zdrowia i życia. Lawiny błotne to zjawiska gwałtowne i niespodziewane, nie sposób ich przewidzieć, a będąc w centrum takiej katastrofy na jakąkolwiek reakcję czy ucieczkę zwykle jest za późno.

Źródło i zdjęcia: AFP Agency, Noticias RCN
Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE