Mar 212017
 
Powodzie w Peru

Powodzie, podtopienia, lawiny błotne, intensywne opady deszczu, około sto pięćdziesiąt tysięcy zniszczonych domostw, setki tysięcy ludzi bez dachu nad głową, brak pitnej wody, przerwy w dostawie energii elektrycznej, trwająca ewakuacja ludności z zagrożonych terenów.Zalana została również autostrada panamerykańska, łącząca obie Ameryki oraz sieć autostrad. Tak obecnie wygląda sytuacja niemal na całym wybrzeżu kraju z Oceanem Spokojnym. Stan wyjątkowy ogłoszono już w prowincjach Tumbes, Piura i Lambayeque.

 

Rośnie liczba zabitych i rannych  w trwających w Peru  silnych opadach deszczu wywołanych przez zjawisko znane jako El Nino.  Liczba zabitych na dzień dzisiejszy to 67, setki rannych, stan w kraju określany jest jako bardzo ciężki. Prezydent kraju Pedro Pablo Kuczynski nie zdecydował się jeszcze na ogłoszenie stanu wyjątkowego w całym kraju. Najbardziej dotknięte kataklizmem regiony kraju to wspomniane już Tumbes, Piura i Lambayeque.

Peru - regiony objęte stanem wyjątkowym

Życie w stolicy Peru Limie podporządkowane jest w 100 procentach usuwaniem skutków powodzi, trwa akcja ratunkowa, dowożona jest beczkowozami pitna woda dla mieszkańców. Ceny wody w miejscowych sklepach, co było do przewidzenia, gwałtownie wzrosły pisze agencja AFP. Przebywanie w miejscach dotkniętych powodziami grozi utratą życia i w związku z katastrofą nie zalecane jest podróżowanie do Peru, ale też do Chile i Ekwadoru. Szereg dróg znajduje się pod wodą co dodatkowo utrudnia akcję ratunkową. Zalana jest Autostrada Panamerykańska oraz się innych dróg i autostrad.

Powodzie w Peru

Peru. Trwa akcja ratunkowa z regionów objętych stanem wyjątkowym

Powodzie w Peru

Peru. Trwa akcja ratunkowa z regionów objętych stanem wyjątkowym

Powodzie w Peru

Peru. W stolicy kraju Limie woda dowożona jest beczkowozami

Powodzie w Peru

Peru. Trwa akcja ratunkowa z regionów objętych stanem wyjątkowym

Zgubny wpływ El Nino

Jak co roku w Peru trwa okres deszczowy. Jednak tego roku opady deszczu są przynajmniej 10 razy bardziej obfite a winę tego stanu rzeczy ponosi zjawisko El Nino. Skutki El Nino odczuwa cała Ameryka Południowa na swoim zachodnim wybrzeżu. Prezydent kraju Pedro Pablo Kuczynski mówi, że takiego nasilenia opadów deszczu nie było w Peru od 1998 roku.

Powodzie, rzeki błota

Obfitość opadów deszczu w Peru jest tak silna, że powodziom towarzyszą liczne lawiny błotne, które osuwając się do miast, tworzą rzeki błota, szczególnie niebezpieczne dla przebywających tam ludzi. Po wpadnięciu do takiej błotnej strugi wydostanie się jest bardzo trudne a czasem wręcz niemożliwe bez pomocy z zewnątrz.

Powodzie w Peru

Peru. Trwa akcja ratunkowa z regionów objętych stanem wyjątkowym

Paradoksalnie w stolicy Peru w Limie, gdzie sytuacja jest również ciężka, panuje raczej suchy subtropikalny wręcz pustynny klimat dlatego tego typu klęski są tam dość nieoczekiwane a kraj z pewnością nie był na nią przygotowany.

Powodzie dają się również we znaki w sąsiednim Ekwadorze, gdzie w wyniku powodzi zginęło już około 15 osób, wiele osób uznaje się za zaginione a 123 domostwa zostały doszczętnie zniszczone. W wyniku działania El Nino cierpi też Chile.

Fotografie: AFP Agency, źródło: AFP Agency
Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE