Mar 062017
 
Rybnicki Festiwal Karawana 2017

Do rozpoczęcia festiwalu Karawana w Rybniku Chwałowicach zostało już niewiele czasu. Przypominamy więc wszystkim tym, którzy nie zdążyli się zapoznać z planem festiwalu, a będzie się działo! Obecni na festiwalu podróżnicy to zdobywcy wielu nagród uzyskanych za swoje liczne i efektowne osiągnięcia.

Specjalnie dla Państwa przedstawiamy galerię prezentującą tematykę tegorocznego festiwalu. Będą klimaty gorące z serca Afryki, ale powieje też mrozem z Himalajów i Grenlandii. Znajdą się tematy dla miłośników turystyki pieszej, rowerzystów i dla tych, którym wszystko jedno.

Zdjęcia pochodzą z prywatnych archiwów podróżników, którzy wystąpią na tegorocznej edycji Karawany. Jeśli chcecie Państwo więcej, to zapraszamy na festiwal!

 
Aktualny program Karawany 2017:

SOBOTA – 01.04.2017 r.

 • 10.00 – 12.30 Bartosz Piziak – Warsztaty taniego podróżowania
 • 13.00 Marcin Korzonek – Polska Prosto Rowerem 2016
 • 14.20 Izabela i Kamil Gamańscy – Singapore2Poland – motocyklem wokół globu
 • 15.40 Marek Pindral – W cieniu minaretów – Oman
 • 17.00 Beata Lewandowska-Kaftan – AFRYKA JEST KOBIETĄ
 • 18.20 Adam Bielecki – Od Beskidów po Himalaje

NIEDZIELA – 02.04.2017 r.

 • 13.00 Tadeusz Piotr Prociak – Czas kamienia – przez pięć kontynentów
 • 14.20 Robert Gondek – Namibia, Botswana – góry, przyroda, przestrzeń
 • 15.40 Wojciech Mura – WYSPY NA ŚRODKU PACYFIKU
 • 17.00 Anita Demianowicz – Końca świata nie było – w Ameryce Środkowej
 • 18.20 Jakub Rybicki – Greenland Ice Trip
RFP Karawana 2017 Plakat

Plakat Festiwalu Karawana 2017

Festiwalowi towarzyszą dwie wystawy fotografii: Julity Chudko pt. „Mrówki” i Anity Demianowicz pt. „Świat jest piękny!”. Ponadto: spotkania z książką podróżniczą, kiermasz rękodzieła etnicznego i bufet wegetariański.

 • Karnet na cały festiwal – 30 zł. Bilet na sobotę lub niedzielę – 20 zł.
 • Bezpłatne Warsztaty Taniego Podróżowania – zapisy: goryipodroze@wp.pl
 • Patronat radiowy – Radio eM http://radioem.pl/
Prezentacja podróżników Karawany 2017:

Bartosz PiziakBartosz Piziak – geograf pochodzący z Rzeszowa, nieodłącznie związany z Krakowem.  Członek Polskiego Klubu Przygody. W podróżowaniu ceni najbardziej poznawanie nowych ludzi, kultur oraz alternatywne formy przemieszczania się. Współtwórca Akademickiego Klubu Turystycznego Rozdroże przy UJ, a także pomysłodawca i organizator wielu imprez podróżniczych (m.in. Kalejdoskop Podróżniczy, Travenalia, Festiwal FMP). Współtwórca projektu LowcyLotow.pl oraz zawodowo agent lotniczy IATa. Współautor audycji podróżniczej „Między Biegunami” w Radiu Kraków. Zjeździł prawie całą Europę, kawał obu Ameryk, trochę Azji i odrobinę Afryki – łącznie 70 krajów świata. Strona: www.BartekPiziak.com.

Marcin Jakub Korzonek instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, fotograf, redaktor naczelny
najstarszego i największego polskiego portalu poświęconego rowerom wRower.pl Rowery od A do Z www.wRower.pl. Świat penetruje głównie na dwóch rowerowych kółkach z aparatem fotograficznym w sakwie. W czasie 20 lat zorganizował 16 wypraw rowerowych przez 40 krajów na trzech kontynentach. Jego pasją są pustynie. Ma na swoim koncie przemierzenie na rowerze osiem z nich w tym: Saharę w Tunezji, Syryjską, Gobi w Mongolii, Kara-Kum i Kyzył-Kum w Turkmenistanie i Uzbekistanie oraz najgorętsze miejsce na ziemi – Pustynię Danakilską w Etiopii. Zdjęcia, reportaże z podróży oraz teksty poradnikowe publikuje w polskich czasopismach i magazynach o tematyce podróżniczej i rowerowej. Współautor książek o tematyce podróżniczo-rowerowej. Laureat Podróżnika Roku 2003 w kategorii „Świat” za podróż przez pustynię Gobi, nominowany do nagrody Kolosy 2002 i Kolosy 2015. Strona: www.korzonek.info.

Iza GamańskaIza Gamańska – fotograf, z zamiłowania podróżnik. Podróże od zawsze były częścią jej życia, począwszy od rodzinnych wyjazdów pod namioty w latach ‘90, po samodzielne wyjazdy backpakerskie do Azji, aż po 4 letnią podróż motocyklową do Polski przez Azję, Afrykę, Australię i Amerykę Południową. Obecnie z mężem podróżuje wraz z dwójką małych dzieci głównie po Azji: 2,5 letnim Kubą i 11 miesięcznym Bartkiem, w trochę innym wydaniu, ale równie dobrym. Strona: www.izagamanska.com.

 

Kamil Gamański – pilot samolotowy, z zamiłowania podróżnik. Praktycznie całe swoje życie spędził wKamil Gamański Australii. Przez kilka lat mieszkał również w Singapurze, a od kilku lat na stałe mieszka w Polsce. Zawodowo związany z lotnictwem. Zaczynał od małych awionetek, latał między innymi w Malezji i Australii. Podczas 4 letniej podróży motocyklowej na koła nawinął ponad 160 tys. kilometrów przez drogi i bezdroża pięciu kontynentów, Atlantyk pokonał jachtostopem, a pustynię Simpsona małą Cessną. Strona: www.sin2pol.com.

Marek PindralMarek Pindral – odwiedził kilkadziesiąt krajów, bacznie obserwując napotykaną po drodze rzeczywistość. Poza Polską zamieszkał na dłużej w Wielkiej Brytanii, Chinach i Omanie. Swoimi wrażeniami dzieli się pisząc artykuły prasowe, przygotowując wystawy fotograficzne i pokazy multimedialne. Przetłumaczył na język polski myśli jednego z hinduskich awatarów „Sai Baba, rozważania na każdy dzień roku”, w 2013 r. ukazała się jego książka, poświęcona Państwu Środka „Chiny od góry do dołu”, a w 2015 r. „W cieniu minaretów. Oman”. Strona: www.marekpindral.com.

Beata Lewandowska-Kaftan – z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania… kobieta Beata Lewandowska-Kaftanw podróży. Wydała setki książek, pracowała dla międzynarodowych koncernów i szacownych oficyn polskich. W 1999 r. wprowadzała na polski rynek książki i filmy National Geographic. Od prawie 15 lat podróżuje po Afryce, którą pokochała od pierwszego wejrzenia. Odkrywa nowe miejsca, wraca do starych przyjaciół. Podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali i Burkina Faso. Za najpiękniejsze miejsce na Ziemi uważa okolice jeziora Turkana. Jesienią 2016 r. ukazała się jej książka „Afryka jest kobietą”, zbiór reportaży o Afrykankach, które w ciągu15 lat podróżowania spotkała, poznała, z którymi się zaprzyjaźniła. Strona FB: www.facebook.com/Afryka-jest-kobiet%C4%85-287468261639028/

Adam BieleckiAdam Bielecki – himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Klub Wysokogórski Kraków. Członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 18 lat. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 r. zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 r. wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 r. przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Zdobywca K2 (31 lipca 2012 r.) i Broad Peaka – pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013 r.). Wiosną 2014 r. brał udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Zimą 2016 r. razem z Jackiem Czechem podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat 8125 m. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek. Strona FB: www.facebook.com/Adam-Bielecki-661190917242057/

Tadeusz Piotr Prociakfotograf i projektant graficzny, podróżnik. Absolwent Wyższego Studium Tadeusz ProciakFotografii w Warszawie, instruktor fotografii, właściciel Agencji Fotograficznej PRO-FOT. Autor sześciu wystaw indywidualnych (Zderzenia z formą; Penetracje; Fotografia anektowana; Dotyk Lustra; Kamiennogórzan tu i teraz. Fotografia dla przyszłości; Czas kamienia) oraz uczestnik kilkudziesięciu ekspozycji zbiorowych w kraju i za granicą. Wieloletni ekspert i redaktor prowadzący działów autorskich w czasopiśmie Fotografia & aparaty cyfrowe. Autor dziesięciu albumów oraz kilkunastu wydawnictw książkowych i przewodników turystycznych. Prowadzi studio fotograficzno-projektowe na południu Polski, w Lubawce. Strona: www.pro-fot.com.

Robert GondekRobert Gondek – podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. Autor licznych pokazów podróżniczych. Swoje teksty publikował w magazynach Podróże, Poznaj Świat, NPM, czy All Inclusive. Organizuje wyprawy na afrykański kontynent. Uczy się języka Suahili.
Prowadzi projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mający na celu
zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju, których do tej pory odwiedził 18. Strona: www.szczytyafryki.pl.

Wojciech Mura marzyciel, który uzależnił się od podróży. Będąc studentem krakowskiego AGH naWojciech Mura trzecim roku wziął urlop dziekański i wyruszył w rejs/podróż życia przez Pacyfik Południowy. Podczas wyprawy wpadł na pomysł powołania do życia stowarzyszenie „Space for Dream”, które obecnie zrzesza wielu pozytywnych podróżników. Strona: www.spacefordream.wordpress.com.

 

Anita DemianowiczAnita Demianowicz – podróżniczka, reporterka i fotografka. Na co dzień współpracuje z magazynami podróżniczymi Poznaj Świat, Podróże, Rowertour. Zwykle pół roku w roku jest w drodze. Podróżuje przede wszystkim sama, często na rowerze, najchętniej do Ameryki Środkowej. Organizuje unikalny festiwal podróżniczy TRAMPki – Spotkania Podróżujących Kobiet w Gdańsku. W 2016 r. ukazała się jej pierwsza książka „Końca świata nie było”, w której autorka pisze o szukaniu swojej drogi w życiu podczas trwającej pięć miesięcy podróży przez kraje Ameryki Środkowej. Strona: www.banita.travel.pl.

Jakub Rybicki – z wykształcenia wschodoznawca i socjolog – co stale każe mu pchać się na Wschód. Z Jakub Rybickipasji i zawodu fotograf, laureat licznych nagród fotograficznych. Zimowy jeździec rowerowy. Autor książki „Po Bajkale”, współpracownik magazynów i portali podróżniczych. Kolekcjoner dziwnych czapek, okazjonalny alpinista, ostatnio himalaista. Rowerem, autostopem, konno i samochodem przejechał około 50 krajów. W podróżach szuka prawdy, dobra i piękna. Ważniejsze wyprawy: Labuche Kang III (7250 m) – próba wejścia na drugi najwyższy niezdobyty szczyt świata, zamarznięta Grenlandia na rowerze, Kuba na rowerze, Chiny, Kuksay Peak 7184m – pierwsze polskie wejście, Bajkał Ice Trip – wyprawa rowerowa po zamarzniętym Bajkale, Tour de Azja – autostopem przez Azję Centralną, Iran i Irak, Rowerowa podróż do Murmańska za krąg polarny, Afganistan, pierwsza polska wyprawa na Noszak 7492m od czasów radzieckiej inwazji na Afganistan, następnie półtoramiesięczna podróż po najdalszych zakątkach tego kraju, i wiele innych. Strony: www.jakubrybicki.pl, www.rowerowarosja.pl, www.jrybicki.pl.

Fotografie z prywatnych archiwów podróżników. Grafiki: RFP Karawana
Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE