Jakie węże żyją w Chorwacji?
Jakie węże żyją w Chorwacji?

Jakie węże żyją w Chorwacji?

Jakie węże żyją w Chorwacji?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie gatunki węży możesz spotkać podczas podróży do Chorwacji? Ten piękny i różnorodny kraj jest domem dla wielu interesujących zwierząt, a także niektórych jadowitych gadów. W tym artykule przyjrzymy się kilku najważniejszym rodzajom żmij występującym na terenie tego kraju.

Żmija skrzydłoszara (Vipera ammodytes)

Początek naszej listy to jedna z najsłynniejszych chorwackich żmij – żmija skrzydłoszara. Jest to jedyny gatunek jadowitego węża występujący na całym terytorium kraju. Jej charakterystyczną cechą są trójkątne plamy widoczne na grzbiecie oraz wyraźnie odgraniczone oczy.

Rozprzestrzenienie i środowisko życia

Wąż ten można spotkać głównie we wschodniej części Adriatyku oraz położonych niedaleko miejscowościach kontynentalnych. Preferuje suche i skaliste tereny, takie jak wzgórza, pola czy zarośla.

Charakterystyka fizyczna

Dorosłe osobniki osiągają długość od 60 do 90 cm. Mają jasnobrązowy kolor ciała ze zmieniającymi się odcieniami szarości lub żółci na grzbiecie. Brzuch jest natomiast jaśniejszy – biały lub żółtawy.

Żmija nosorożec (Vipera berus)

Kolejnym przedstawicielem węży spotykanych w Chorwacji jest żmija nosorożec. Jest to gatunek niejadowity występujący również na obszarze innych europejskich państw. Nazwa tego gada pochodzi od charakterystycznego wyglądu głowy przypominającego róg nosorożca.

Rozprzestrzenienie i środowisko życia

Gatunek ten można znaleźć zarówno nad morzem Adriatyckim, jak i we wnętrzu kraju, zwłaszcza na północno-zachodnim wybrzeżu oraz wyspie Krk. Żyje głównie w lasach liściastych oraz mieszanych z obfitością roślinności niskiej.

Charakterystyka fizyczna

Żmija nosorożec osiąga długość od 50 do 75 cm. Jej ubarwienie jest zróżnicowane – występują zarówno osobniki brązowe, jak i czarne lub szare. Na grzbiecie często widoczny jest charakterystyczny wzór w kształcie litery “V”.

Żółw błotnik (Natrix natrix)

Nasz ostatni bohater to nie wąż, ale gatunek żółwieńca spotykany na terenie Chorwacji – żółw błotnik. Choć nie należy bezpośrednio do rodziny węży, może być mylony ze swoim wyglądem.

Rozprzestrzenienie i środowisko życia

Gatunek ten można znaleźć niemalże wszędzie na obszarze kraju, zwłaszcza nad Adriatykiem oraz przy ujściach rzek. Preferuje tereny wilgotne takie jak bagienne obszary czy stawy.

Charakterystyka fizyczna

Dorosłe osobniki mogą osiągnąć długosc około metra. Mają brunatno-zielone ciało pokryte ciemnymi plamami o nieregularnych kształtach.


Powyższy artyku zosta opublikowany przez OpenAI

+

Wezwanie do działania: Sprawdź, jakie węże żyją w Chorwacji!

Link tagu HTML :
Kliknij tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here