Jak tanio podróżować?

Przyjęło się twierdzić, że tylko bogaci ludzie mogą sobie pozwolić na częste dalekie podróże. Bez wątpienia takie dalekie wyjazdy nie są niczym tanim. Zwłaszcza jeśli chce się wyjść poza swoje najbliższe granice i zwiedzić trochę świata, opuszczając nawet samą Europę, trzeba liczyć się z większym wydatkiem, bo za tysiąc złotych nie da się zrealizować takich górnolotnych marzeń. Czy jednak na pewno? Niektórzy ludzie wcale nie zarabiają sześciocyfrowych sum miesięcznie, a i tak stać ich na to, by przynajmniej raz w roku gdzieś dalej pojechać. Regularnie zamieszczają swoje zdjęcia z wyjazdów na najpopularniejszych portalach społecznościowych, doprowadzając do ataku zazdrości wszystkich swoich znajomych. Każdy zastanawia się nad tym – “skąd oni biorą na to pieniądze?”. A wystarczy samemu nad tym pomyśleć i pokombinować w taki sposób, by tanie podróże stały się rzeczywistością, a nie jedynie sennym marzeniem. Bo podróżować może każdy, niezależnie od tego, ile pieniędzy posiada na koncie. Prawdziwi i doświadczeni turyści mają po prostu swoje sposoby na to, by na dalszych wyjazdach oszczędzać i mimo tego nie rezygnować z żadnych zaplanowanych rozrywek czy atrakcji.

Pierwszy sposób na niedrogie podróżowanie to korzystanie z różnego rodzaju akcji i promocji. Większe biura podróży organizują takie przedsięwzięcia regularnie. Te mniejsze też zaczęły na nie stawiać, w ten sposób zdobywając nowych klientów i mogąc na nich jeszcze więcej zarabiać. Najciekawsze oferty zazwyczaj znajdują się w dziale z wycieczkami “last minute”. Nie dla każdego będą one jednak dobre. Co prawda często kosztują o połowę mniej niż standardowa cena wycieczki, ale za to turysta dowiaduje się o nich zazwyczaj maksymalnie kilka dni przed wylotem czy wyjazdem, dlatego ma niewiele czasu, by przygotować się do czekającej go podróży. Może też po prostu nie otrzymać urlopu od swojego szefa, jeżeli nie prowadzi własnej firmy lub nie wykonuje tzw. “wolnego zawodu”. Alternatywą dla wakacji last minute są jednak wyjazdy first minute. Te z kolei można, a nawet trzeba (w celu zaoszczędzenia) rezerwować z jak największym wyprzedzeniem. Dzięki temu człowiek płaci za nie mniej, a jeszcze do tego zyskuje mnóstwo czasu na to, by załatwić wszystkie sprawy przed dniem podróży.

Jak jeszcze można odbywać tanie podróże? Sposób numer dwa polega na dostosowywaniu wyjazdów do tzw. okresów wysokich sezonów. W każdym państwie mogą się one odbywać w innej porze. Podczas gdy w Polsce największy napływ turystów dostrzega się w typowym okresie letnim, czyli w lipcu i sierpniu, kiedy to u nas jest zdecydowanie najcieplej, tak w krajach typowo górskich najdroższe jest w sezonie zimowym, bo zjeżdżają się do nich wszyscy miłośnicy sportów zimowych – nie tylko fani jazdy na nartach. Znając już swój konkretny kierunek podróży, należy sprawdzić, w których porach roku nie ma w danym państwie zbyt wielu turystów. Wytypowanie sezonu niskiego to sposób na zaoszczędzenie naprawdę sporych kwot. Czasem nie opłaca się więc wyjeżdżać latem, zwłaszcza jeśli spokojnie można wziąć urlop w maju czy nawet październiku bądź listopadzie.

Większości Polaków atrakcyjne podróże kojarzą się z bardzo dalekimi wyjazdami. Uważają oni, że aby przeżyć coś ciekawego i zaznać prawdziwej przygody, należy opuścić koniecznie granice swojego kraju i równie koniecznie opuścić samą Europę, najlepiej od razu udając się na drugi koniec świata i zaszywając się w dzikiej puszczy. Niekoniecznie jednak takie wyjazdy będą wszystkim odpowiadać. Należy liczyć się z tym, że w krajach afrykańskich nawet cztero- czy pięciogwiazdkowe hotele potrafią przerazić turystów panującymi w nich warunkami – spotkanie karalucha w hotelowym pokoju nie jest niczym dziwnym i na pewno nikt w takiej sytuacji nie uzyska odszkodowania. A tanie podróże po Polsce też mogą być przepiękne i do tego bardzo tanie. Wystarczy więc spojrzeć czasem na swoją najbliższą okolicę i przekonać się, jak wiele skarbów może ona w sobie skrywać. To od poznania własnego otoczenia należałoby rozpocząć swoją turystyczną przygodę.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułWakacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here