Paź 222013
 

Jeśli obawiasz się latania, zajmij miejsce od środka, usiądź wygodnie i zapnij pasy. Uśmiechnij się do swojego sąsiada i pomyśl o tym, że samolot jest dużo bardziej bezpiecznym środkiem transportu niż Twój samochód. Jeśli nie boisz się latać, usiądź koło okna i patrz na oddalającą się ziemię. Uśmiechnij się do swojego sąsiada i pomyśl o tym, że wyruszasz we wspaniałą podróż!

 1. Dowiedz się, jakich przedmiotów aktualnie nie można przewozić w bagażu podręcznym (tym, który zabierasz ze sobą na pokład). Restrykcje zmieniają się w zależności od linii lotniczych i kraju, do którego się udajesz.
 2. Najczęściej w bagażu podręcznym nie można przewozić wszelkich ostrych przedmiotów, czyli żyletek, brzytw, golarek, skalpelów, igieł, nożyczek, pilników itd.
 3. Można przewozić za to jedzenie, o ile nie jest w formie płynnej. Możesz zabrać więc ulubione ciasteczka i przekąski.
 4. Na terenie Unii Europejskiej można przewozić też jedzenie świeże i nieprzetworzone (np. owoce). Nie można jednak wwozić takiej żywności z krajów trzecich.
 5. Płyny pakujemy do butelek 100 ml, dotyczy do płynów do picia i kosmetyków. Pakujemy je do przezroczystej torebki.
 6. Zakaz ten nie dotyczy płynów zakupionych w strefie bezcłowej. Wtedy pakujemy je do podręcznego lub nosimy ze sobą w osobnej siatce (w zależności od linii).
 7. Na lotnisko przyjdź na czas, żeby spokojnie odbyć odprawę. Wszystko ułóż tak, żeby znaleźć jeszcze 15 minut w rezerwie: na zważenie bagażu (jeśli taki posiadasz) i ewentualne przepakowanie się, jeśli okaże się za ciężki.
 8. Warto poprosić kogoś zaufanego, żeby pojechał z Tobą na lotnisko, w razie jakiegoś problemu może Ci pomóc, np. zabrać rzeczy, które okazały się zbędne i za ciężkie.
 9. Zrezygnuj z wielu metalowych ozdób, biżuterii, pasków i zegarków – będziesz musiał/musiała to wszystko ściągać w bramkach, a to może okazać się kłopotliwe.
 10. Ubierz się wygodnie. Zwłaszcza zadbaj o buty. Czasami podczas lotu puchną stopy.
 11. Spakuj się tak, żeby mieć jak najmniej bagażu podręcznego. Jeśli jest to niemożliwe, zadbaj, żebyś mógł/mogła go wygodnie nosić ze sobą.
 12. Pamiętaj, że możesz mieć tylko JEDEN bagaż podręczny. Torebka damska, aktówka, torba na laptopa, czy parasol jest Rozkład lotówtraktowana jako dodatkowy bagaż.
 13. Jeśli lecisz samotnie, weź sobie coś do poczytania lub posłuchania, kiedy będziesz czekać na samolot. Co prawda, można jeszcze pochodzić po sklepach, ale gdy lecisz kolejnym razem, takie łażenie może Ci się to znudzić…
 14. Sprawdź dokładnie, jak oznaczony jest Twój bilet, w jakiej kolejności wchodzisz na pokład.
 15. Pij dużo wody i soków. Unikaj alkoholu.
 16. Weź ze sobą poduszkę podróżną i ewentualnie koc (jeśli jesteś zmarzluchem). Mogą się także przydać zatyczki do uszu.
 17. Jeśli lot trwa dłużej niż 2 godziny, wykup sobie posiłek w samolocie, ale tylko jeśli smakuje Ci tego typu jedzenie. Zapytaj przed lotem, co jest w menu i czy masz wybór posiłku.
 18. Jeśli obawiasz się latania, zajmij miejsce od środka, usiądź wygodnie i zapnij pasy. Uśmiechnij się do swojego sąsiada i pomyśl o tym, że samolot jest dużo bardziej bezpiecznym środkiem transportu niż Twój samochód.
 19. Jeśli nie boisz się latać, usiądź koło okna i patrz na oddalającą się ziemię. Uśmiechnij się do swojego sąsiada i pomyśl o tym, że wyruszasz we wspaniałą podróż!
 20. Jeśli podczas lotu czujesz że cierpną Ci nogi, poruszaj stopami (najpierw palce do góry, potem pięty), podciągnij i wyprostuj raz jedną nogę, raz drugą (to ćwiczenia zalecane przez poradniki). Albo po prostu przeciągnij się, wyprostuj, zmieniaj pozycje.
 21. Turbulencje są całkowicie standardowe w czasie lotu, choć wydają się nieprzyjemne. W tym czasie zapina się pasy, ze względu na bezpieczeństwo, żeby nikt się nie przewrócił, ani nie uszkodził, gdy będzie trzęsło. Zwykle pilot wzbija się wtedy wyżej, żeby uniknąć silnego wiatru, który jest przyczyną trzęsień. Po chwili wszystko się uspokaja.
 22. Nie kupuj dziwnych, zbyt egzotycznych pamiątek. Jeszcze przed wyjazdem upewnij się, co możesz przywieźć ze sobą z kraju, do którego się udajesz.

🙂

 Małgorzata Czekaj

www.freedigitalphotos.net

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE