Jak dbać o psie zęby

Dbanie o psie zęby to ważny, aczkolwiek często pomijany, element opieki nad czworonogiem. Zdrowie zębów przekłada się na zdrowie całego organizmu zwierzęcia. Ważne jest, by regularnie czyścić uzębienie psa i podawać mu specjalne przekąski stomatologiczne. Jak myć zęby psu? I jak powinna wyglądać dieta na zdrowe zęby?

Dlaczego trzeba dbać o psie uzębienie?

Nieprzyjemny zapach z pyska to jeden z wielu przykrych skutków zaniedbania psiego uzębienia. Nieodpowiednia higiena może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych – począwszy od powstania ubytków, aż do ropnego zapalenia dziąseł, czy wypadania zębów. Szacuje się, że nawet ponad 80% dorosłych psów może cierpieć na różnego rodzaju choroby zębów i dziąseł. Niestety chorobotwórcze bakterie mogą przenieść się wraz ze śliną do innych części organizmu i przez to zaburzyć jego prawidłowego funkcjonowanie. Choroby zębów to nie tylko ból, utrata apetytu czy nadmierne chudnięcie. To także ryzyko rozwoju poważnych chorób serca, nerek czy wątroby. 

Dbając o zęby naszego czworonoga, dbamy o cały jego organizm! Tylko jak robić to dobrze?

Jak myć zęby psu?

Mycie zębów to podstawowy element dbania o higienę psiej jamy ustnej. Pamiętajmy, że nie jest to naturalna czynność dla zwierzęcia, dlatego ważne jest, aby podejść do tego ze spokojem i zrozumieniem. Rytuał czyszczenia zębów warto wprowadzić już w okresie szczenięcym, aby pies porządnie się z nim oswoił.

Do higieny psiej jamy ustnej potrzebna jest specjalna pasta i szczoteczka. Zarówno pasty, jak i szczoteczki znajdziemy w sklepach zoologicznych. Praktycznym rozwiązaniem jest zakup nakładki na palec ze szczoteczką umieszczoną na końcu. Taki gadżet umożliwia precyzyjne szczotkowanie zębów, a przy tym zmniejsza ryzyko uszkodzenia dziąseł zwierzęcia. 

Czy do higieny psiej jamy ustnej można używać pasty do zębów dla ludzi? Raczej nie jest to dobry pomysł. Klasyczne pasty zwykle mają intensywny zapach mięty, cytryny lub inne, które są nieprzyjazne dla psiego nosa. Mycie psu zębów takim preparatem może być dla niego drażniące.

Dieta wspierająca zdrowe zęby

Uzupełnieniem higieny psiej jamy ustnej powinien być odpowiedni jadłospis. Psia dieta musi składać się z prawidłowo zbilansowanych posiłków zawierających wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W diecie poza standardowymi posiłkami powinny znaleźć się specjalne przekąski stomatologiczne. Przekąski wspierają usuwanie płytki bakteryjnej, a także redukują ilość tworzącego się kamienia nazębnego. 

Przysmaki wspomagające zdrowie psich zębów należy kupować w renomowanych sklepach zoologicznych. Szeroki wybór takich przekąsek znaleźć można na stronie aquaelzoo.pl. Propozycją jest m.in. karma uzupełniająca Vitakraft Dental Sticks wzbogacona o witaminę C i cynk. Przekąska ułatwia dokładne czyszczenie zębów, wspiera usuwanie osadu, a także zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Co więcej, masuje dziąsła, przeciwdziała ich zapaleniu, a także wspomaga gojenie ran w pysku. 

Innym przysmakiem wspomagającym zdrowie zębów jest Dogman Dental Sticks Fresh z eukaliptusem. Specjalne laski w kształcie gwiazdy, poza czyszczeniem zębów, umożliwiają efektywne czyszczenie przestrzeni między zębami oraz wzdłuż krawędzi dziąseł. Przysmak pomaga ograniczyć powstawanie kamienia, zmniejsza wzrost płytki nazębnej, a także poprawia zapach z pyska. 

Higiena psiej jamy ustnej to ważny element opieki nad psem. Pod żadnym pozorem nie można go pomijać! Regularne mycie psich zębów oraz dbanie o prawidłową dietę to klucz do dobrego zdrowia, pełni sił i wspaniałego samopoczucia zwierzęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here