Maj 312014
 

I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, który odbył się w dniach 23-24 maja w Gimnazjum nr 1, potwierdza słowa Hansa Christiana Andersena: Podróżować to żyć.

Wspaniałe prelekcje przenosiły publiczność w różne części świata, a tym samym zachęcały do zrobienia pierwszego kroku, aby wyruszyć z bezpiecznej przystani, którą jest dom rodzinny i przeżyć niejedną przygodę. W dniu 23 maja w Auli Gimnazjum nr 1 Prezes Klubu Szalonego Podróżnika Grzegorz Posała oraz tegoroczna maturzystka Joanna Stachowiak o godzinie 18 otworzyli I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej. Grzegorz przedstawił idee Klubu, a Joanna podziękowała burmistrzowi Środy Wielkopolskiej. Wojciechowi Ziętkowskiemu oraz Średzkiemu Towarzystwu Kulturalnemu za objęcie patronatem honorowym naszego Festiwalu. Nie zapomnieliśmy także o naszych sponsorach którymi byli Sklep Włóczykija, Specjalistyczny Sklep Podróżniczy Tropiker.pl, Sklep Podróżnika, Wydawnictwo ExpressMap, Sklep Woda Góry Las, Szkoła Języków Obcych Cameleon i Decora oraz festiwalowych patronach medialnych: Radio Merkury, Gazeta Średzka, Głos Powiatu Średzkiego, globtroter.pl, YouGo!, Traseo, Polska Turystyczna.pl, etnosystem.pl, Imprezy Podróżnicze, Imprezy dla Podróżników, Travelbit, Yanosik.pl, Trip Club, etraveler.pl, Podrozniczo.pl, podrozomaniacy.com.pl, Elomaps, Stop Festiwal, Fabryka Podróżnika, Veturo Cyfrowa Platforma Turystyczna i Dookoła Świata.pl.

Po tak krótkim podziękowaniu pierwszą specjalną prezentację przedstawiła Agata Kosmalska pt. „Kamerun 2014 – Czarna Afryka Równikowa”. Agata była jedyną kobietą w czteroosobowym składzie, która przebyła trasę Szolc-Rogozińskiego z 1882 r. na początku tego roku. Następnie Agnieszka Siejka opowiadała nam o kolorach w Indiach. Różowy, żółty, pomarańczowy, niebieski, wszystkie kolory tęczy. Żywe barwy na straganach z odzieżą i materiałami przyprawiły nas o zawrót głowy. Na zakończenie uczestnicy pierwszego dnia Festiwalu udali się na Afterparty do Piwnicy Retro w Środzie Wlkp, a następnie przenieśli się na przydomowe ognisko u prezesa Grzegorza, które trwało do wczesnych godzin porannych.

Drugi dzień Festiwalu Podróżniczego rozpoczął się o godzinie 10. Barbara Bordych „Autostopem przez Australię” rozpoczęła część konkursową. Jej prezentacja była przepełniona poczuciem humoru, sporym dystansem do samej siebie, jak i wieloma ciekawostkami na temat samego kontynentu australijskiego. Kolejna prezentacja „Bałkany 2012 Kianka Expediton” została przedstawiona przez Olkę Zagórską i Marka Chabrosa. Porzucili swoje dotychczasowe miejsce pracy, spakowali samochód i wyjechali na Bałkany. Opowiedzieli nam o Bałkanach, że są krainą możliwości by zobaczyć jak najwięcej za jak najmniej. Kolejnym gościem był Robert Gondek w prelekcji: „Malawi i Zambia, w drodze na najwyższe szczyty Afryki”. Robert przedstawił nam wyprawę, której głównym celem było ustalenie i weryfikacja informacji na temat najwyższego szczytu Zambii, a także wejście na najwyższy szczyt Zambii. Natomiast Joanna Tomczak i Krzysztof Łęcki zabrali nas w podróż za wiele uśmiechów autostopem po Kenii. Siłą ich prezentacji byli napotkani na drodze ludzie, a przede wszystkim dzieciaki, które urozmaiciły ich podróż. Ostatnią konkursową prezentacją był: „Iran – wakacje w Hidżabie” przedstawioną przez Stasię Budzisz-Cysewską. Przedstawiła nam Iran jako kraj, który raczej nie kojarzy się Polakom jako miejsce wyjątkowo turystyczne, choć jej opowieści i niezwykłe zdjęcia zachęcały do pójścia w ślady podróżniczki. Następnie jury festiwalowe w składzie Bożena Urbańska, Irena Lisewska i Zbigniew Król udali się na obrady. A my wsłuchiwaliśmy się w prezentację reklamową Joasi Ciemny o możliwościach aplikacji Janosik Autostop. Uczestnicy Festiwalu usłyszeli także prezentację Marty Muszyńskiej pt. „Jak podróżować żeby nie zbankrutować” – opowiedziała nam, jak znaleźć tanie loty, gdzie szukać hotelu, czy lepiej podróżować samemu, czy w grupie.

Dla wytrwałych widzów w upalne popołudnie w auli w Gimnazjum czekały dwie niezwykłe prezentacje podróżnicze Damiana Wolf Wagubunda, który przebył samotnie Amerykę Południową w 181 dni oraz Michała Kochańczyka, który zabrał nas w polarny rejs z Lady Dana 44. Rejs trwający cztery miesiące, został nagrodzony Srebrnym Sekstantem i I Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2013”. W taki sposób drugiego dnia zakończyły się prezentacje podróżnicze, a słuchacze wyczekiwali ogłoszenia wyników najlepszej prezentacji podróżniczej Klubu Szalonego Podróżnika 2014 oraz losowania nagród przygotowanych przez sponsorów. O godzinie 19:30 przewodnicząca jury pani Bożenna Urbańska – Prezes Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego podziękowała organizatorom, prelegentom i publiczności za niezwykły I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wlkp. Ona też ogłosiła zwycięzcę festiwalu, którym został Robert Gondek. Prezes KSP Grzegorz Posała wręczył statuetkę oraz voucher od sklepu Włóczykija o wartości 350 zł. Po pamiątkowych zdjęciach Grzegorz Posała zakończył pierwszy Festiwal Podróżniczy i zachęcił osoby z publiczności, aby wyruszyły w podróż, bo podróżować – to żyć. Uczestnicy wraz z prelegentami po zakończeniu oficjalnej części festiwalu przeszli do Piwnicy Retro na starym rynku, gdzie po pełnym dniu wrażeń ekscytowali się finałem ligi mistrzów. Przy wspólnym stole wszyscy rozmawiali i dyskutowali o podróżach i nie tylko.

Świetnym podsumowaniem tegorocznego Festiwalu Podróżniczego są słowa Wiesława Myśliwskiego: ” (…) bo najciężej jest ruszyć. Nie dojść, ale ruszyć. Dać ten pierwszy krok. Bo ten pierwszy krok nie jest krokiem nóg, lecz serca. To serce najpierw rusza, a dopiero nogi za nim zaczynają iść. A na to nie tylko trzeba siły, ale i przeznaczenia, żeby przemóc serce i powiedzieć, to ruszam.” Festiwal udowodnił, iż podróżowanie dostarcza niezwykłych emocji, wzruszeń. Daje wiele satysfakcji i siły do działania. Pamiętajmy, że każdy z nas może wyruszyć w podróż, wystarczy tylko chcieć.

Tekst: Elżbieta Koźlik

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE