Lis 212015
 
Baltictech

W dniach 21-22 listopada w Gdyni odbywa się największa w Europie międzynarodowa konferencja nurków Baltictech. Nurkowie z całego świata spotkają się, by posłuchać wykładów ekspertów, wziąć udział w warsztatach oraz by dzielić się swoimi doświadczeniami.

Nurkowanie w Polsce rośnie na popularności

Gdynia jest uznawana za nurkową stolicę Polski, w najbliższy weekend stanie się nurkową stolicą Europy. Nic w tym dziwnego. Nurkowanie w Polsce jest bardzo popularne. Co roku w Polsce, różnego rodzaju kursy nurkowe PADI kończy prawie 20 tysięcy ludzi. Najczęściej zaczynamy przygodę z nurkowaniem w wieku około 30 lat. Jedną trzecią społeczności nurków stanowią kobiety. Na świecie, według oficjalnych statystyk co roku szkoli się ponad 1 milion osób.

Michał Kosut

Michał Kosut

Michał Kosut, Manager PADI na Europę Środkową:

„Każdy z nas ma w sobie coś z odkrywcy. I nieważne czy nurkujemy na 10 metrach na rafie koralowej czy na 100 metrach na historycznym wraku, mamy okazję eksplorować zupełnie odmienny świat. To przyciąga ludzi do nurkowania. A w momencie kiedy zaczniemy okazuje się, że możliwości odkrywania nowych miejsc i związanych z tym aktywności, jak choćby podwodna fotografia, są praktycznie nieograniczone. Myślę, że jest to główna przyczyna niesłabnącej popularności nurkowania, zarówno na świecie jak i w Polsce.”

Morze Bałtyckie – wrakowe eldorado

Bałtyk to wrakowe eldorado dla nurkowych poszukiwaczy przygód i miłośników historii. Szacuje się, że jest tu zatopionych około 100 tysięcy różnego rodzaju wraków, z różnych okresów w dziejach historii. Co roku przyjeżdża tu ponad 3 tysiące ludzi, by właśnie tu zanurkować.

Bałtyk jest dość specyficznym a jednocześnie ciekawym miejscem do nurkowania. Mniejsze wraki można zobaczyć już na głębokości kilkunastu metrów, w bliskiej odległości od brzegu jak np. Delfin czy Bryza. Te większe, ciekawsze, np. z okresu II wojny światowej znajdują się na głębokości 30, 60 a nawet 100 metrów. Na dużej głębokości, będziemy zaskoczeni świetną przejrzystością wody. Przy powierzchni, tam gdzie jest cieplej, woda jest mętna i mało klarowna – im głębiej tym jest lepiej. Przejrzystość potrafi dojść nawet do 30 metrów.

Sławy nurkowego świata w Gdyni

Na konferencji Baltictech prelegenci podzielą się z uczestnikami swoimi podwodnymi doświadczeniami, zdjęciami i filmami z różnych zakątków świata. Na szczególną uwagę zasługują m.in. poniższe prelekcje:

  • Bałtyk – wrakowe Eldorado.
  • Kopalnia Uranu Podgórze – unikalny, podziemny teren w Polsce.
  • „Statki – duchy Wielkich Jezior Kanadyjskich” – począwszy od XVIII wiecznych szkunerów po frachtowce. Większość z nich jest w stanie nienaruszonym, w zimnej, świeżej wodzie są dosłownie jak zamrożone w czasie.
  • Podwodne filmowanie i produkcja programów telewizyjnych od Arktyki aż po głębokie nurkowania wrakowe.

Konferencja Baltictech

Baltictech jest organizowany od 2007 roku nieprzerwanie co 2 lata. Polska impreza wyrosła na jedną z największych i najpopularniejszych w Europie. Impreza gromadzi każdorazowo ponad 500 uczestników z całego świata.

Tomasz Stachura

Tomasz Stachura

 

Tomasz Stachura

Tomasz Stachura, fot. Grzegorz pastuszak

Tomasz Stachura, nurek, szef Baltictech:

„Z każdą edycją staramy się jako organizatorzy podnosić poziom naszych konferencji. Jest tak wiele ciekawych tematów, które poruszamy – od dzielenia się fantastycznymi doświadczeniami z nurkowania w różnych zakątkach świata, przez kwestie bezpieczeństwa, po najnowsze trendy w doborze sprzętu.”

Gdynia – polska stolica nurkowa

Gdynia jest uznawana za polską stolicę nurkową również z dwóch innych powodów. Znajduje się tu Centrum Szkolenia Nurków Sił Zbrojnych RP oraz Krajowy Ośrodek Medycyny Hiperbarycznej.

Ten pierwszy uczestnicy konferencji Baltictech będą mogli zwiedzić w niedzielne popołudnie. Jest to główny ośrodek szkolenia nurkowego w Siłach Zbrojnych RP. Przygotowuje nurków i płetwonurków do wykonywania i zabezpieczenia wszelkich potrzeb Wojska Polskiego.

Instytut Hiperbarii prowadzi terapie tlenem hiperbarycznym oraz specjalizuje się we wspieraniu nurkowań saturowanych czyli komercyjnych nurkowań na dużych głębokościach.

Ekspedycje Baltictech na Bałtyku

W ramach Baltictech odbywają się regularne ekspedycje nurkowe na Morzu Bałtyckim. Ich celem jest identyfikacja i analiza wraków oraz badania dna morza. W sierpniu 2015 roku właśnie podczas badań prowadzonych w ramach Baltictech odkryto wrak U-Boota U-670.

Miejsce konferencji:

21-22 listopad 2015

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni

Aleja Zwycięstwa 96/98

www.baltictech.com

www.facebook.com/baltictech

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE