Wrz 032013
 

Jest już program IV Festiwalu Kultur Świata im. Tony’ego Halika. Wszystkich ciekawych świata i ludzi zapraszamy w pierwszy weekend października (4-5.10.2013) do Obornik Śląskich. 

Ania i Robb Maciąg zabiorą nas w podróż do serca Azji, w podróż w czasie. Podróż do miejsc, gdzie ten czas się zatrzymał i miejsc, gdzie się cofnął. Podróż do ludzi, którzy po upadku ZSRR musieli wygrzebać się z ruin starego świata na powierzchnię nowego. Odnaleźć nowe zajęcie, powrócić do starych, zapomnianych zawodów, nauczyć się żyć bez prądu, bez autobusów, bez lekarzy.

Julia Wizowska pokaże wszystkim, że Kazachstan to nie tylko step, góry i jurty. Żyje tam ok. 150 narodowości, a historia architektury w Kazachstanie sięga czasów Jedwabnego Szlaku.

Bartosz Malinowski wraz żoną Asią przeprowadzą nas przez Chadar, lodową drogę w sercu Himalajów Indyjskich, Przez kilka dni wędrówki przy temperaturach spadających do – 30 st. C i na wysokości ponad 3500 m n.p.m. trwają zmagania z niebezpieczeństwami, jakie niesie przejście Chadaru. Kilkusetletnia tradycja Chadaru właśnie się kończy za sprawą budowanej drogi kołowej.

Borys Bińkowski zabierze nas do Ghany. Będzie to opowieść o codzienności mieszkańców małych miejscowości Ghany. Udamy się do miejsc, które nie są opisane w żadnym przewodniku, a czasem trudno je znaleźć na mapie. Opowieść radościach i problemach życia codziennego, zwyczajach świąt i szczególnych wydarzeń.

Paweł Kozłowski przybliży nam historię i kulturę Kurdów. Choć nie znajdziemy Kurdystanu na żadnej mapie, jego społeczność liczy blisko 40 mln ludzi, rozsianych w 4 państwach: Turcji, Syrii, Iranie i Iraku. Kiedy Paweł przemierzał Turcję stopem, kierowca- mieszkaniec Ankary (bardzo sympatyczny zresztą) zapytał. jaki jest cel naszej podróży. Kiedy padła odpowiedź „Iracki Kurdystan”, zatrzymał się, zmierzył wzrokiem i powiedział: „Przecież to terroryści.. a wy nie macie nawet kamizelek!”. Ten region świata bezwzględnie warto odwiedzić, choćby po to, żeby wyrobić sobie własny pogląd na skomplikowaną kwestię kurdyjską.

Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan przybliżą nam współczesną sytuację Majów – ludzi, których kulturze wróżono zagładę, a oni już niejeden koniec świata przetrwali. Może tym razem też się uda.

Dla żądnych wiedzy proponujemy warsztaty o etycznym podróżowaniu i warsztaty kulinarne.

Chcemy Wam również przybliżyć miejsce, do którego Was zapraszamy – Oborniki Śląskie. Zielone miasteczko w okolicach Wrocławia, nazywane przez niektórych miasto-ogród. Zwiedzanie będzie sprytnie wplecione w grę miejską.

 Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie.

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE