Lut 282017
 
Exil Shanghai

Goethe-Institut w Warszawie pokaże film dokumentalny „Exil Shanghai” (1997 r.) Ulrike Ottinger – czołowej postaci kinematografii niemieckiej. Obraz ukazuje historie z życia niemieckich, austriackich i rosyjskich Żydów, którzy znaleźli schronienie przed Holocaustem na Dalekim Wschodzie, w Szanghaju. Wstęp wolny.

Dokument Ulrike Ottinger to opowieść o nieobecności – o  śladach żydowskiej przeszłości w Szanghaju. Dzięki filmowi poznajemy fragment historii, o którym do tej pory milczą wszyscy. Film oddaje atmosferę najwspanialszego miasta Dalekiego Wschodu, łącząc w jedną całość opowieści, zdjęcia, dokumenty i współczesne obrazy z tej największej i pełnej sprzeczności metropolii. Dzięki temu problem historycznej emigracji nabiera aktualnego znaczenia.

Exil Shanghai - kadr z filmu Exil Shanghai - kadr z filmuExil Shanghai - kadr z filmu


Podczas realizacji „Exil Shanghai” Ulrike Ottinger odwiedziła bohaterów filmu w Kalifornii, gdzie aktualnie mieszkają. Wykorzystując swoją niebywałą umiejętność budowania intensywnych relacji z bohaterami  filmów nagrała ich szanghajskie wspomnienia o codziennej walce o pracę i przetrwanie, o strachu przed Japończykami, wiedeńskich piekarniach i berlińskich knajpkach z kiełbaskami, o niedoli życia w  getcie, ale też o luksusie kolonialnego życia, jakim cieszyli się niektórzy z nich.

Reżyserka „Exil Shanghai”, Ulrike Ottinger (ur. 1942) jest jedną z czołowych postaci kinematografii niemieckiej. Swoją twórczość filmową wywodzi z malarstwa i fotografii, tworząc dzięki temu niezwykle bogate wizualnie kino. Jej filmy mają charakter całkowicie autorski – artystka jest nie tylko ich reżyserką, ale też kamerzystką, scenarzystką i producentką. Filmy i dorobek fotograficzny Ottinger były pokazywane na licznych retrospektywach i wystawach, m.in. na Biennale w Wenecji  1980 i w Museum of Modern Art w Nowym Yorku w 2000 i 2004 roku.

„Exil Shanghai” zostanie zaprezentowany 3 i 4 marca o godz. 18:00 (piątek- cz. I, sobota – cz. II). Film będzie wyświetlany z polskimi napisami, a wprowadzenie do niego wygłosi Ewa Chomicka z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Więcej informacji o wydarzeniu: www.facebook.com/events/765957596894445/

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Szczęśliwej podroży“, który przedstawia szerokie spektrum zagadnień związanych z podróżą i prezentuje wydarzenia z dziedziny literatury, filmu, muzyki, fotografii, edukacji i języków obcych. Spotkania będą odbywać się od 17 lutego do 27 maja w bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13a. Szczegółowy program cyklu: www.goethe.de/ins/pl/pl/kul/sup/rae.html.

Wstęp wolny!

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE