Mar 072014
 

Bahyr Dar  (lub Bahir Dar) – miasto nad jeziorem Tana, położone w zachodnio-północnej Etiopii. Stolica regionu zwanego Amharą.

O mieście po raz pierwszy wspomniał w XVII w., Pedro Paez, hiszpański jezuita, który przybył nad jezioro Tana badać źródło Nilu Błękitnego. Zakonnik prawdopodobnie opisuje jeden z kościołów. W XIX w. w miejscowości przez trzy dni stacjonowała armia cesarza Tewodrosa II. Był tu także Arthur H. Hayes, amerykański farmaceuta, który  opisał Bahyr Dar jako wieś ​​otoczoną przez bagna i rośliny papirusu; w pobliżu były „dwie lub trzy chaty zamieszkane przez Weyto” – myśliwych,  polujących na hipopotamy i żyjących wokół jeziora Tana. Posługiwali się swoim językiem, który wyginął na początku XIX w. Według spisu powszechnego w 1994 r. obecnie żyje 1172 potomków tej grupy.

Amhara to jeden z dziewięciu etiopskich regionów, tzw. kilochów. Rolniczy. Uprawia się m. in. teffu, czyli trawę abisyńską, zwaną też miłką. Miłka zapewnia 2/3 zapotrzebowania tego kraju na żywność. Wyrabia się z niej tradycyjną etiopską potrawę injera (rodzaj podpłomyków) oraz tradycyjne piwo tella (zamiast chmielu dodaje się roślinę o oryginalnej nazwie: szakłak).

Ciekawymi miejscami w Amharze są również ruiny w Gondar, Park Narodowy Gór Siemen (z najwyższym szczytem Ras Dashen) oraz wodospady Błękitnego Nilu.

 

1024px-Bahir_Dar_woman

Kobieta w Bahir Dar, Damien Halleux/Wikimedia Commons

1024px-Going_to_Bahir_Dar_market

W drodze na targ, Damien Halleux/Wikimedia Commons

Bahir_Dar_girl

 Damien Halleux/Wikimedia Commons

Bahir_Dar_young_men

Etiopskie uśmiechy, Damien Halleux/Wikimedia Commons

Bahir_Dar_mother

Mama, Damien Halleux/Wikimedia Commons

Scenes_from_Bahir_Dar,_Ethiopia_(2210165380)

A.Davey/Wikimedia Commons

On_the_road_-_A_Girl_(4095267119)

Damien Halleux/Wikimedia Commons

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE