Lip 252013
 

Jedziesz na wycieczkę w góry i zastanawiasz się, co wziąć? Wszystko zależy, w  jakiej porze roku i w jakie góry się wybierasz.

 Góry rekreacyjnie

 Czyli kilka dni w górach niskich lub wysokich, ale bez specjalistycznego sprzętu. Pamiętaj, że w zimie nawet niskie góry mogą być niebezpieczne i np. bez raków nie ma się co w nie wybierać (a czasem nawet i z rakami nie warto).

Podstawa to:

 1. Dobry, górski plecak. Musi być wygodny, przylegać do pleców, mieć sztywny „tył”, tak byś mógł swobodnie się poruszać. Nie może krępować Twoich ruchów. Weź to pod uwagę zwłaszcza wtedy, kiedy na Twojej trasie będą takie ułatwienia jak drabinki, łańcuchy. Spakuj dobrze plecak, tak żebyś potrafił/a utrzymać równowagę. Plecak powinien mieć zapięcia na biodrach i klatce piersiowej. Musi mieć też odpowiednią wagę, mieć zamki ze wszystkich stron, abyś łatwo mógł/mogła dostać się do rzeczy, które są z boku i na spodzie.
 2. Żeby się nie przeciążyć, pakuj się według zasady minimum rzeczy – maximum jakości. Zainwestuj w lekki, mały namiot (zadbaj o  to, żeby był nieprzemakalny), ciepły (nawet w  lecie, noce w górach są chłodne!), ale jak najmniejszy śpiwór. Weź karimatę, małą poduszkę, albo coś, co możesz użyć jako poduszka (polar, bluza).  Jeśli zdecydujesz się na noclegi w  schroniskach, dowiedz się, czy nie trzeba dodatkowo płacić za pościel i zarezerwuj wcześniej miejsca.
 3. Ręcznik szybkoschnący – zajmuje mało miejsca.
 4. Butla gazowa i naczynia. Jedzenie liofilizowane, gorące kubki, herbata. Konserwy są za ciężkie.
 5. Kurtka przeciwdeszczowa, peleryna. Osobiście wolę kurtki, bo wyglądają estetyczniej i nie lepią się do wszystkiego jak peleryny. Raczej odradzam parasol…
 6. Buty. Nieprzemakalne, z grubą podeszwą i usztywnioną kostką, zwłaszcza jeśli idziesz w wysokie góry lub długie trasy (Tatry, Babia Góra, Gorce, czy nawet Bieszczady). Odradzam buty wojskowe, czy glany. Pamiętaj, żeby buty górskie wcześniej rozchodzić (po domu, a najlepiej w chłodniejsze dni po ulicy!). Jeśli je ubierzesz nowe na trasę, bardzo prawdopodobne jest, że Cię obetrą. W Tatry, jeśli idziesz wyżej niż w dolinki nie ma się co wybierać w japonkach czy nawet adidasach, możesz skręcić nogę. Nawet z Babiej Góry lub z Gorców wrócisz z odciskami na stopach, jeśli pójdziesz w adidasach. W Beskidy, Sudety można ewentualnie ubrać „lżejsze” sandały, ale tylko te sportowe – z grubą podeszwą.
 7. Odzież sportowa. Spodnie mają zapewniać swobodę ruchów, dowolny rozkrok (to po prostu się przydaje). Najlepsze są takie, które mają dopinane nogawki – możesz z nich zrobić krótkie spodenki, gdy jest gorąco i na odwrót – długie, jeśli jest chłodno, bez przebierania się.
 8. Skarpetki termoaktywne, oddychające. Do wysokich butów nie ubieraj w lecie skarpetek grubych, z rodzaju antypocących się, bo skończysz z bolesnymi odciskami.
 9. Rękawiczki. Jeśli idziesz w wysokie partie gór i będziesz chodził po drabinkach czy łańcuchach przydadzą się, podobnie kask.
 10. Bandana. Chroni przed wiatrem i słońcem.
 11. Mapy.
 12. Telefon. Numer ratunkowy w górach: 985, 601 100 300. Na stronie GOPR-u można też sprawdzić aktualną pogodę w górach.
 13. Apteczka: woda utleniona w żelu, plastry, tabletki przeciwbólowe, węgiel.

Savoir-vivre w górach:

 • chodź po szlakach,
 • zabieraj ze sobą śmieci,
 • kiedy na szlaku spotkasz innych wędrowców pozdrawiaj ich (po prostu powiedz „cześć” albo „dzień dobry”),
 • zachowuj się cicho,
 • dbaj o przyrodę.

Małgorzata Czekaj

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE