Ciekawe szlaki w górach stołowych

Góry Stołowe cieszą się ogromną popularnością wśród turystów od wielu lat, a zainteresowanie nimi nie słabnie ani trochę. Czekają tam na nas piękne krajobrazy, niezwykła fauna i flora, ciekawe szklaki do pokonania. Górskie wędrówki to prawdziwa gratka dla miłośników aktywności fizycznej świeżym powietrzu, w otoczeniu dziewiczej natury. W zależności od naszych preferencji i możliwości należy dobrać szklak o odpowiednim poziomie trudności. Nawet jeśli chcemy bardziej zaszaleć i zdecydować się na bardziej wymagającą trasę, nadal nie można przeceniać zbyt mocno swoich sił. Góry zweryfikują każdego, nikt nie ma taryfy ulgowej. Czas najwyższy poznać najbardziej widokowe szklaki w Górach Stołowych, aby trekking okazał się być czystą przyjemnością, skarbnicą niezapomnianych wrażeń.

Wyjazd w Góry Stołowe – jakie mamy do wyboru ciekawe szlaki turystyczne?

Do najlepszych atrakcji Gór Stołowych zaliczyć można: Szczeliniec Wielki, Skalne Miasto Adrspach, Błędne Skały, Park Narodowy Gór Stołowych, Kaplicę Czaszek, Fort Karola, Dworek Chopina, Skansen budownictwa sudeckiego, Śląską Jerozolimę, Muzeum Papiernictwa. Jedną z kluczowych tras na trekking w Górach Stołowych są właśnie Błędne Skały, skąd można dostać się z Kudowy Zdroju. Zajmuje to średnio od dwóch do dwóch i pół godziny. Jeśli chcemy dotrzeć na miejsce szybciej, to zaleca się wybrać czerwony szklak. Warto jednak zdecydować się na zielony, aby mieć okazję do upajania się szeregiem malowniczych krajobrazów. Do Błędnych Skał prowadzi również niebieski szlak. W celu zaoszczędzenia pieniędzy i czasu zaleca się rozpocząć trekking z parkingu YMCA, a nie górnego, gdzie koniecznością będzie uiszczenie dodatkowej opłaty i czekanie w kolejce. Trzeba liczyć się z tym, że wejście na teren Błędnych Skał wymaga kupienia biletu, który kupimy w kasie na miejscu lub przez Internet.

Kolejną propozycją będzie Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt w Górach Stołowych, gdzie czeka na nas zastrzyk adrenaliny podczas pokonywania przejścia szczeliną. Rozciągające się ze szczytu widoki są nieocenione, można podziwiać niesamowite krajobrazy Kotliny Kłodzkiej. Na wierzchołek można dostać się, pokonując ponad 660 schodów kamiennych z XVIII wieku od strony Karłowa lub idąc z Radkowa przez Wodospady Pośny i wieś Pasterkę. Na Szczeliniec Wielki nie wejdziemy niestety bez wcześniejszego kupienia biletu. Cały dystans pokonamy w 2,5 do 3 godziny.

Inne godne polecenia szlaki w Górach Stołowych

Dalej mamy Narożnik i Skały Puchacza, gdzie można wręcz dostać oczopląsu ze względu na bogactwo widoków, z dominacją zalesionych terenów. Swoją przygodę można rozpocząć i jednocześnie też zakończyć na Lisiej Przełęczy, gdzie mamy do dyspozycji dwa parkingi. Trasę pokonamy, idąc drewnianymi mostami i schodami między skałami, co samo w sobie jest nie lada wyzwaniem i jednocześnie świetną zabawą. Z Narożnika można obserwować Szczeliniec Górski. Z kolei Skały Puchacza to wręcz doskonały punkt widokowy. Strome skały mogą być nieco przerażające. Tym bardziej, że opadają do kilkudziesięciu kilometrów w przepaść po kamieniołomie porośniętym gęstym lasem. Trasa rozpoczynająca się z Lisiej Przełączy i biegnąca do Skał Puchacza żółtym i zielonym szklakiem zajmuje nam około godziny lub dłużej, jeśli wybierzemy ten niebieski. Jeszcze ciekawszym szklakiem będzie Pętla Narożnik – Skały Puchacza – Białe Skały, który przejdziemy w dwie i pół godziny.

Godnym polecenia szlakiem będzie Skalne Grzyby – Radkowskie Skały i Pielgrzym, co wymaga zarezerwowania sobie ponad trzech godzin bo tyle zajmie nam jego pokonanie. Można też wybrać krótsze szklaki – w pół godziny dostaniemy się do tego miejsca z Batrowa żółtą trasą. Poszukiwaczom przygód można polecić rozpoczęcie od parkingu obok Radkowskich Skał, skąd przejdziemy niebieskim szklakiem, następnie wejdziemy na zielony, aż dotrzemy do Pielgrzyma. Trzeba uważać jednak na strome zbocza.

Jak dostać się do Gór Stołowych?

Najwygodniej będzie dojechać w Góry Stołowe własnym środkiem transportu, dzięki czemu jesteśmy w pełni niezależni. Trasa wygląda następująco – należy kierować się na Wrocław, po czym zjechać na drogę numer 8, będąc na Bielanach Wrocławskich. Potem pozostaje nam jechać na południe, aż dotrzemy do Kotliny Kłodzkiej. Ostatecznym punktem docelowym będzie Kudowa Zdrój. Inną opcją będzie jazda pociągiem, najlepiej mając wykupiony bilet na PKP Intercity. Jeszcze taniej wyjdzie nam podróżowanie autobusem.

___________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here