Auschwitz krakow

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau (Auchwitz-Birkenau Memorial and Museum) ulokowane w Oświęcimiu to z pewnością jedno z najbardziej mrocznych zakątków Europy XX wieku. Przez prowadzony tam reżim, terror i ludobójstwo zapisał się na kartach historii, a klimat tego miejsca jest ciężko opisać słowami.

Na terenie byłych obozów koncentracyjnych można odkrywać prawie wszystkie zakątki, lecz niektóre bloki rezerwatowe zostały z niego wyłączone. Podczas wycieczki towarzyszyć będzie doświadczony i kwalifikowany przewodnik, który przybliży odwiedzającym historię i odpowie na wszystkie, nawet te najtrudniejsze pytania.

Auschwitz Tours – Jak dojechać ?

Wyjazd z Krakowa

Wyjazdy organizowane są z miasta legendarnego Smoka Wawelskiego, czyli Krakowa. W samym Oświęcimiu należy zgłosić się do wskazanego przewodnika. Istnieje możliwość przeprowadzenia touru nie tylko w języku polskim, ale także m.in. hiszpańskim, francuskim, niemieckim czy angielskim. Teren dzieli się na dwa obozy pracy, a mianowicie Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, a oddziela je odległość około 3 kilometrów.

Odwiedzający zazwyczaj pokonują ten odcinek pieszo ze względu na jego niebagatelną wartość historyczną. Podczas spaceru można obserwować m.in. opuszczone magazyny czy biura, niemieckie zakłady przemysłowe oraz zaplecze techniczne, które było miejscem zgonu potężnej liczby więźniów. Na linii spaceru znajdują się także rampy i bocznice kolejowe, gdzie lokowały się pociągi pełne ludzi, gdzie bezlitośni naziści dokonywali swych niegodziwych powinności.

Obozy koncentracyjne – Auschwitz-Birkenau Tour

Auschwitz I

Pierwszy obóz, czyli Auschwitz I obejmował obszar ok. 40 kilometrów kwadratowych oraz ponad 40 obozów. W obozach tych naziści przetrzymywali więźniów oraz rozpoczęli pierwsze eksperymenty z tzw. Cyklonem B, czyli z silnie trującą substancją chemiczną. Na tym  znajduje się również m.in. główna komenda obozu, większość opuszczonych biur żołnierzy SS czy areszt centralny. Na wejściu można zaobserwować ciesząca się złą sławą, jednak najbardziej charakterystyczna dla obozu tabliczka z napisem Arbeit Macht Frei, co z niemieckiego oznacza Praca Czyni Wolnym. Z pewnością osoba układająca ten slogan nie miała zbyt wielkiego sumienia.

Auschwitz-Birkenau Tour

W drugim obozie, gdzie naziści wymordowali z zimną krwią około miliona więźniów wszelkiej nacji wybudowali wielką ilość urządzeń (czyt. broni) służących do ludobójstwa. W czasach “świetności” był uznawany za największy obóz koncentracyjny w Europie. Ruiny komór gazowych, opuszczone baraki więzienne czy kilometry obozowego ogrodzenia pokryte drutem kolczastym zrobią wrażenie praktycznie na każdym, kto się tam znajdzie.

Pobyt wliczając spacer po całym terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego może potrwać ok. 4 godziny. Aby poznać całą historię tego miejsca naznaczonego śmiercią warto je poświęcić swój czas na całość, zamiast wybierać pojedynczo.

 Auschwitz Krakow

Muzeum oferuje swoim gościom przed zwiedzaniem seans w sali kinowej, który przedstawia piętnastominutowy film dokumentalny, nawiązujący do początków wyzwolenia obozu. Jest to potężna dawka historii, która świetnie sprawdzi się jako prolog do dalszej wędrówki.

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście organizuje warsztaty oraz seminaria na temat obozów koncentracyjnych. Osoby będące złaknione poszerzenia swojej wiedzy na miejscu otrzymają informację o zapisach.

Cena wycieczki rozpoczyna się już od 145 zł, w czym zawarte są następujące udogodnienia:

  • Transport z hotelu w dwie strony,
  • Bilet wstępu wraz z przewodnikiem dostosowanym do klienta,
  • Ubezpieczenie.

Wycieczka do Oświęcimia, żeby zdobyć pierwsze informacje na teren obozu lub poszerzyć swoją wiedzę na ten temat to z pewnością gratka dla wszystkich turystów. Klimat tego miejsca jest niemal wstrząsający, a ciarki na ciele pozostaną jeszcze przez długi czas.

Źródło: http://cracowvisit.com/auschwitz-birkenau-krakow-tours.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here