Lut 062017
 
Quiz fabryki podróżnika

Zapraszamy na Quiz na temat wiedzy o kontynencie Ameryki Południowej. Kto z nas nie widział przepięknych filmów z wypraw w tamte rejony. Kto z nas nie słyszał o opowieściach z wypraw do Meksyku, Chile czy Argentyny. Kto z nas nie czytał o Amazonce, dzikich plemionach albo wspaniełej historii tego kontynentu? A ile z tego zapamiętaliśmy? Zapraszamy do wzięcia udziału w Quzie!

1. Który kraj nie leży w Ameryce Południowej?

Kamerun jest państwem położonym na kontynencie Afrykańskim

2. Które zwierzę nie żyje w Ameryce Południowej?

Jedynym obecnie żyjącym gatunkiem Koala jest Koala Australijski.

3. Czy w Ameryce Południowej zobaczysz najwyższy drzemiący wulkan na ziemi?

Tak. Jest nim Ojos del Salado lub Nevados Ojos del Salado – najwyższy wulkan na Ziemi (drzemiący); położony w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile. Ma wysokość 6893 m n.p.m.

4. Czy w Ameryce Południowej zobaczysz najwyższy i zarazem aktywny wulkan na ziemi?

Tak. Jest nim Llullaillaco – najwyższy na Ziemi (6739 m n.p.m.) czynny wulkan. Stratowulkan znajduje się w Ameryce Południowej w Andach Środkowych na granicy Argentyny i Chile, na obszarze Puna de Atacama. Zanotowano erupcje w latach: 1854, 1868, 1877.

5. Co to jest Patagonia?

Patagonia leży w południowej części Ameryki Pd. zajmuje około 900 tys. km2. Ziemia ognista to archipelag u południowych wybrzeży Ameryki Południowej. Ziemią ognistą nazywa się również największą z wysp tego archipelagu oraz prowincje w południowej Argentynie i Chile.

6. Czy w Ameryce Południowej zobaczysz najwyższy wodospad świata?

Tak. Jest nim Salto del Angel w Wenezueli - 979 m (inne źródła podają 1054 m)

7. Czy w Ameryce południowej może występać klimat subpolarny?

Tak. Klimat ten występuje na południu kontynentu

8. Hiszpański i Portugalski to najpopularniejsze języki urzędowe w Ameryce Południowej. Znasz języki urzędowe autochtoniczne?

Językami autochtonicznymi posługuje się jeszcze bardzo duża liczba rdzennych mieszkanców Ameryki Południowej. Queczua – 11 mln mówiących, Guarani – 2 mln, Ajmara – 2 mln. Pozostałe odpowiedzi to języki rdzenne Ameryki Płn.

 

zdj. Wikimedia Commons

WIĘCEJ DLA CIEBIE