Lis 222015
 
Albanian Challenge

100 wolontariuszy wzięło udział w projekcie o nazwie Albanian Challenge-Albánská výzva (Albańskie wyzwanie) w górach, w północnej Albanii. Stworzyli oni rozbudowaną sieć tras turystycznych, zrewitalizowali zabytkowy kościółek, zorganizowali festiwal podróżniczy oraz skonstruowali most przez rzekę Narenth.

Wszystko zaczęło się w listopadzie 2014r., kiedy to Jan “Challenger” Balak wraz z grupą przyjaciół postanowili zaplanować swoje kolejne wakacje. Zwykłe zwiedzanie Alp Albańskich z GPSem (jak przez poprzednie 3 lata) wydało im się już nudne, więc chcieli spróbować czegoś nowego.

Postanowili utworzyć bazę turystyczną w odizolowanej od świata wiosce, odkrytej przez nich podczas ostatniej wyprawy – w ten sposób Curraj Eperm stała się centrum zainteresowania ponad 100 osób z Czech i sąsiednich państw.

Albanian Challenge

Albanian Challenge

Podczas kolejnych kilku miesięcy zrealizowano projekty wytyczenia tras turystycznych, odnowy kościoła oraz budowy mostu przez rzekę. Do współpracy zaangażowano także lokalną społeczność, od której kupowano m.in. produkty spożywcze dla uczestników “Albanian Challenge” oraz wynajmowano muły do transportu sprzętu niezbędnego do realizacji projektu.

3.07.2015r. pierwsza grupa 7 wolontariuszy z Czech i Polski przybyła do Albanii. Oznaczyli oni początkowy szlak od jeziora Koman do wioski Theth, który jako pierwszy w historii połączył oba miejsca. Trasa ma 33 km długości, a jej przejście zajmuje ok. 3 dni drogi. Najniższym jej punktem jest jezioro Koman, a najwyższym – szczyt góry Qafa e Boshi (ok.2000 mn.p.m.). W czasie wyprawy wolontariusze poznali ludność lokalną, z którą uczestniczyli w codziennych zajęciach, i którą przygotowywali na przybycie kolejnych grup turystów.

Podczas kolejnych 3 tygodni ponad 100 wolontariuszy i turystów przybyło do Curraj Eperm i pomagało w odnowie wioski. Każdy z nich został przydzielony do jednej z drużyn, zajmujących się konkretnymi częściami projektu. I tak utworzono grupy zajmujące się budową mostu, wyznaczaniem tras górskich, odnową kościoła, zaopatrzeniem w produkty spożywcze, czy budową latryn.

  1. Trasy turystyczne

Osoby przydzielone do 6 różnych drużyn spakowały do plecaków niezbędny sprzęt i jedzenie na tydzień i wyruszyły odkrywać nowe obszary górskie, w których nigdy nie postała stopa turysty. Nie istnieją żadne szczegółowe mapy tych terenów. Najwyższym oznaczonym punktem na nowym szlaku był Qafa Ndrackes (2090 mnpm), ale grupa zawędrowała jeszcze wyżej podczas wspinaczki – na nieoznaczone i nienazwane nawet szczyty górskie.

Wyznaczone przez wolontariuszy trasy są największą siatką szlaków turystycznych w całej Albanii. Stworzyli oni także mapy tych terenów, które każdy zainteresowany może ściągnąć legalnie, darmowo, ze strony internetowej projektu (adres podany na końcu artykułu).

Albanian Challenge

Albanian Challenge

  1. Most

W drugim tygodniu pobytu w Albanii 21 wolontariuszy wyruszyło do oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów wioski Theth. Tam wybudowali most przez rzekę Narenth. Jego długość wynosiła 15,5 m i ważył 1 tonę.

Most został zaprojektowany i wykonany w Brnie, przetransportowany w kilku kawałkach do Albanii i przeniesiony przez góry na osłach. Z gotowych części złożono na miejscu most, bez użycia jakichkolwiek narzędzi elektrycznych. Jego skonstruowanie zajęło ok. 30 godzin.

Albanian Challenge

Albanian Challenge

  1. Kościół

Przez 40 lat ustroju komunistycznego w Albanii przetrwały tylko 2 kościoły katolickie – jeden z nich znajduje się w Curraj Eperm. Po zmianie systemu budowla była w opłakanym stanie.

Wolontariusze “Albanian Challenge” podjęli się renowacji zabytku – sprzęt i wszystkie potrzebne materiały przetransportowano przez góry na 3 osłach i 3 koniach.

Albanian Challenge

Albanian Challenge

 

Albanian Challenge

Albanian Challenge

  1. Życie w wiosce

Aby wykonać wszystkie niezbędne prace w Curraj Eperm potrzebne było miejsce, w którym można by rozbić obóz. Grupa zajęła teren nad rzeką, o powierzchni ok. 400m2. Podczas pobytu w wiosce użyto 29 osłów do transportu sprzętu, jedzenia oraz materiałów, gdyż jest ona zupełnie odcięta od świata, niedostępna dla żadnego środka transportu zmechanizowanego.

Albanian Challenge

Albanian Challenge

Na obszarze obozu znalazły się m.in. bar, kuchnia polowa, latryny, prysznice i punkt obsługi medycznej.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji nt. projektu odwiedź naszą stronę: albanianchallenge.org lub www.facebook.com/albanianchallenge

Możesz dołączyć do nas w przyszłym roku lub wziąć udział w jednej z prelekcji o “Albańskim Wyzwaniu”.

Projekt całkowicie sfinansowany ze środków prywatnych. Nie korzystamy z wsparcia finansowego rządów Czech, Polski, Albanii czy UE.

Albanian Challenge – to największy znany nam projekt podróżniczy zrealizowany jako inicjatywa charytatywna. W wyniku tej szeroko zakrojonej akcji świat podrożników zyskał nowe nieznane wcześniej lokalizacje. Z ciekawością śledzimy dalsze akcje podejmowane przez Albanian Challenge!

Share Button

WIĘCEJ DLA CIEBIE